Komentāri
Lauksaimniekus gaida pārmaiņas; zemnieki uztraucas par saimniecību bankrotu
FOTO: LETA

No rītdienas visā Eiropas Savienībā (ES), tātad arī Latvijā, tiek atceltas piena kvotas. Šīs pārmaiņas iekritušas nozarei nelabvēlīgā laikā, kad piensaimniekiem jātiek galā ar Krievijas ieviestā pārtikas embargo sekām. Zemnieki uztraucas, ka kvotu atcelšana var radīt piena pārprodukciju un vēl lielākas cenu svārstības, kas beigsies ar mazo saimniecību bankrotu.

Otra būtiska šīs sezonas pārmaiņa – zemniekiem ir jārēķinās ar jaunām prasībām platību maksājumu saņemšanai.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Piena kvotu sistēmu Eiropas savienībā ieviesa pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados, kad ražošana pārsniedza pieprasījumu. Patlaban pieprasījums pēc piena produktiem ir lielāks nekā piedāvājums, tāpēc Eiropa nolēmusi kvotas atcelt. Jau sākot ar rītdienu arī ražotāji Latvijā var pārdot pienu bez daudzuma ierobežojuma.

Taču piena lopkopji it īpaši mazajās saimniecībās nākotnē raugās ar bažām. Elga Gintere no Dobeles puses stāsta, ka iepirkuma cena ir dramatiski zema – 16 centi par kilogramu, turklāt arī pārstrādātāji nesteidzot pārslēgt līgumu.

Iepirkuma cena gan Latvijā ir atšķirīga. No lielajām saimniecībām pārstrādātāji pienu iepērk par 26 centiem kilogramā, turpretim mazie par litru saņem pat 10 centus mazāk. Ievērojamā cenu starpībā tiek skaidrota ar atšķirībām piena kvalitātē. Taču arī lielie ražotāji nākotnē raugās ar bažām, jo kvotu brīvlaišana vieglākus laikus pagaidām nesolot.

Arī zemkopības ministrijā neuzņemas prognozēt, kā būs saimniekojot pēc jaunajiem noteikumiem.

Pārmaiņas gaida arī tos zemniekus, kuri gatavojas pieteikties platību maksājumiem. Eiropa ieviesusi jaunas prasības un saimniecībās virs 10 hektāriem būs jāievēro zaļināšanas noteikumus.

Šogad uz platību maksājumiem var pieteikties tikai elektroniski no 20. aprīļa līdz 22. maijam. Pārsniedzot beigu termiņu, piemēros 1 procenta atbalsta apjoma samazinājumu par katru nokavēto dienu.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl