Latvijas turīgākie miljonāri – Oļegs Fiļs un Ernests Bernis

Komentāri
Latvijas turīgākie miljonāri – Oļegs Fiļs un Ernests Bernis
Foto: LETA/AFP

Jau otro gadu pēc kārtas Latvijas miljonāru TOP 100 iekļuvušo uzņēmēju kopējā biznesa vērtība turpina samazināties, turklāt arī valsts bagātāko cilvēku pirmajā desmitā ir būtiskas pārmaiņas – to rāda jaunais Latvijas miljonāru TOP 100, kas publicēts biznesa žurnāla “Kapitāls” decembra numurā.

Finanšu pakalpojumi, IT, nekustamais īpašums, azartspēles, būvniecība, kokapstrāde un farmācija – tik plašu uzņēmējdarbības loku pārstāv biznesa žurnāla Kapitāls jaunākajā, decembra numurā publicētā jaunā Latvijas miljonāru TOP 100 pirmā desmita pārstāvji, kuri šogad ir sakārtoti šādā secībā:

1. (vieta iepriekšējā sarakstā – 1.) Oļegs Fiļs – 310 miljonu eiro (salīdzinājumā ar pagājušo gadu: – 4 miljoni eiro),
2. (2.) Ernests Bernis – 307 miljoni eiro (-4 miljoni eiro),
3. (3.) Leonīds Esterkins – 250 miljonu eiro (-16 miljonu eiro),
4. (5.) Arnis Riekstiņš – 150 miljonu eiro (+65 miljoni eiro),
5. (4.) Arkādijs Suharenko – 128 miljoni eiro (-8 miljoni eiro),
6. (6.) Justs Nikolajs Karlsons – 80 miljonu eiro (+3 miljoni eiro),
7. (7.) Jānis Zuzāns – 69 miljoni eiro (+4 miljoni eiro),
8. (10.) Valērijs Maligins – 52 miljoni eiro (+7 miljoni eiro),
9. (8.) Mārcis Martinsons – 50 miljonu eiro (-11 miljonu eiro),
10. (9.) Uldis Asars – 45 miljoni eiro (-3 miljoni eiro).

“Topa pirmā desmitnieka īpašumu kopējā vērtība joprojām turpina pieaugt (1,74 miljardi eiro šogad pret 1,41 miljardu eiro pirms gada), taču tālākā TOP 100 daļa šo pieaugumu līdzsvaro ar vērtības kritumu,” konstatē viens no topa veidotājiem Lato Lapsa.

“Tomēr lielai daļai uzņēmēju, arī topa galvgalī, dinamika šogad ir ar mīnusa zīmi, jo iepriekšējā gada finanšu datos izteikti atspoguļojās ģeopolitiskās situācijas ietekme, un arī 2016.gads nav uzskatāms par izaugsmes gadu,” atzīst Laika stara valdes priekšsēdētājs Vadims Jerošenko, piebilstot, ka, piemēram, banku vērtība ir atkarīga ne tikai no to finanšu rezultātiem, bet arī no situācijas reģionā.

“Šogad izvērtējums tika veikts, aplūkojot gandrīz 4 tūkstošu Latvijā strādājošu uzņēmēju ieguldījumus dažādu nozaru uzņēmumos. Ieguldījumu kopējā vērtība pārsniedz 2,83 miljardus eiro. Šis skaitlis ir ievērojams, un tas apliecina, cik daudzi cilvēki ir ieguldījuši savus līdzekļus dažādos projektos – vai tā būtu nozīmīga Latvijas banka vai pavisam neliela biznesa ideja,” saka V. Jerošenko.

Pēc “Lursoft IT” valdes locekles Daigas Kiopas domām, viss liecina par to, ka pēc pāris gadiem ir iespējama miljonāru topa līderu maiņa. Savukārt, analizējot tendences, viņa piebilst: “Ja no 2015.gada visvairāk pelnošo uzņēmumu saraksta izslēdzam valsts un pašvaldību kapitālsabiedrības, tad, paraugoties uz Latvijas uzņēmējdarbības nozarēm, kuras ir pārstāvētas topā, un salīdzinot šos datus ar miljonāru sarakstu, gūtie rezultāti pārsteigumus nerada. Šajos sarakstos ir vērojamas vairākas līdzīgas tendences: plaši pārstāvēta ir finanšu pakalpojumu sfēra (banku sektors), azartspēles, vairumtirdzniecība, degvielas mazumtirdzniecība, mežizstrāde, būvniecība un loģistika.”

TOP 100 veidotāji Lato Lapsa un Kristīne Bormane norāda, ka kopumā visi dati tomēr liecina par vēl vienu izcilas stabilitātes gadu: “Latvija joprojām ir stabilitātes saliņa (tiesa gan, maziņa).”

Tomēr – kaut gan t. s. savādo miljonāru un bagātāko ģimeņu sarakstā pārmaiņu personālijās nav, pēdējā no tiem ir konstatēts gandrīz visu turīgāko ģimeņu biznesa vērtības kritums.

Pilns jaunais Latvijas miljonāru TOP 100, desmit turīgāko ģimeņu un divdesmit savādo miljonāru, kā arī TOP 100 veterānu saraksts un detalizēts saraksta veidošanas metodikas apraksts ir atrodams biznesa žurnāla “Kapitāls” decembra numurā (kopā ar tiem miljonāriem, kuri ir palikuši uzreiz aiz pirmā simtnieka).

Lasi vēl