Latvijas piena pārstrādātājiem paveras milzīgais Ķīnas tirgus

0 Komentāru
Latvijas piena pārstrādātājiem paveras milzīgais Ķīnas tirgus
FOTO: LETA

Krievijas embargo nomocītajai Latvijas piena nozarei jauna cerība – pirmās tonnas saldējuma Šanhajas veikalu plauktos nonāks jau martā. Lielākais piena pārstrādes uzņēmums Food Union ir saņēmis ķīniešu sertifikātu savas produkcijas eksportam. Pēc sarunām Rīgā ar Šanhajas pārstāvjiem nozares pārstāvji ir pārliecināti, ka tas būs veiksmīgs sākums arī citu Latvijas piena pārstrādātāju ienākšanai lielajā Ķīnas tirgū.

Labāk vienu reizi ieraudzīt, nekā daudzas reizes dzirdēt, tā Šanhajas augsta līmeņa amatpersonas raksturojušas savas ierašanās mērķi Latvijā. Šanhajas pašvaldībai piederošais uzņēmums Bright Food ir galvenais piena produktu piegādātājs šai daudzmiljonu pilsētai un lielākoties ir importēti.

”Mēs veicam izpēti šobrīd, neesam noskatījuši kādus konkrētus produktus. Bet, kā es jau minēju, Bright Food aizņem 70% no Šanhajas piena produktu tirgus, bet pārējos 30% veido citi piena ražotāji no Jaunzelandes, Austrijas. Mūsu vizītes mērķis šoreiz ir izskatīt iespējas piegādāt augstas kvalitātes piena produktus no Latvijas uz Šanhaju,” norāda Šanhajas pašvaldības lauksaimniecības komisijas ģenerālsekretārs Shao Kī Liangs.

Un pirmā šādu iespēju ieguvusi kompānija Food Union. Tā jau kopš rudens risināja sarunas ar Šanhajas pašvaldībai piederošo pārtikas produktu grupu Bright Food un līdz pirmās partijas nosūtīšanai uz Ķīnu atlicis pavisam nedaudz.

”Pirmais solis, kas jāpanāk, ir jāpanāk tas, ka ir jādabū sertifikāts. Un tas, ka tagad esam pabeiguši auditu, tātad auditori dodas atpakaļ uz Ķīnu un tur tad sakārto visu pārējo dokumentāciju, kas nepieciešama, lai tiktu iekļauti Ķīnas importētāju sarakstā. Tajā brīdī, mēs domājam, ka tas varētu notikt martā, Pēc iekļaušanas varēs sākt produkcijas eksportu uz Ķīnu,” norāda Food Union vadītājs Normunds Staņēvičs.

Tas nozīmē, ka martā uzņēmums sūtīs pirmās testa partijas – vairākus 11 tonnu konteinerus ar saldējumu Ekselence. Savukārt līdz gada beigām Food Union cer Šanhajas veikalu plauktus sākt piepildīt arī ar krēmsieru un sviestu.

Jāatzīmē, ka Šanhajas kompānija arī aktīvi investē un ir nopirkusi uzņēmumus Austrālijā, Itālijā, Lielbritānijā un Izraēlā. Tāpēc nevar izslēgt šīs kompānijas līdzīgus plānus arī Latvijā. Tomēr pagaidām vismaz Food Union no ķīniešu partneriem šādu piedāvājumu neesot saņēmis.

Tikmēr nozares pārstāvji cer, ka ķīniešu sertifikātus un līdz ar to arī eksporta iespējas uz šo valsti drīzumā saņems arī citi Latvijas piena pārstrādātāji un tas iekustinās arī piena tirgu.

Šobrīd par iespējām eksportēt uz Šanhaju interesi izrādījuši vēl trīs uzņēmumi – Preiļu siers, Kooperatīvā sabiedrība Jaunpils, un Latvijas Piens. Sadarbība iespējama arī citos pārtikas segmentos.

Latvijas piena pārstrādātāji pastiprināti sāka meklēt jaunus eksporta tirgus pēc Krievijas tirgus aizvēršanās. Un Ķīnas tirgus to varētu pat pilnībā kompensēt. Latvijas ārējā tirdzniecības bilance ar Ķīnu šobrīd nav diez ko liela, mēs uz šo milzīgo daudzu miljardu tirgu pērn deviņos mēnešos eksportējām vien 73,5 miljonu eiro apjomā, bet importējām gan krietni vairāk – 259,6 miljonu eiro vērtībā.

0 Komentāru