Latvijas jauno zinātnieču ideja starptautiski atzīta par vienu no labākajām

0 Komentāru
Latvijas jauno zinātnieču ideja starptautiski atzīta par vienu no labākajām
FOTO: Vaira Obuka

No 100 idejām 35 valstu konkurencē starptautiskā konkursā trīs jaunu Latvijas zinātnieču ideja ražot videi draudzīgu līmi iekļuvusi labāko desmitniekā.

Šāda ideja paver iespējas izmantot līdz šim Latvijā daudz neapgūtus resursus, turklāt vienlaikus arī cīnīties ar vienu no mūsdienu vides problēmām.

Jau starptautisku ievērību guvusī ideja meklējama ezera dzelmē. Sapropelim jeb vienkāršiem vārdiem sakot – ezera kompostam – jau dabiski piemīt īpašība saturēt kopā dažādus materiālus.

Vaira Obuka, LU Vides zinātnes doktorantūras studente

Šo līmvielu potenciālākais izmantošanas veids būtu ekoloģiskos materiālos, kompozītmateriālos, kurus varētu izmantot celtniecībā, arī kā siltumizolācijas materiālu, vai arī veidot jaunus dizaina objektus, izmantojot šo kompozītmateriālu.

Iecere neorganiskajām līmēm radīt videi draudzīgu alternatīvu Vairai radusies pirms trīs gadiem, rakstot bakalaura darbu. Tagad kopā ar vēl divām jaunajām zinātniecēm ideja izauklēta līdz starptautiska mēroga konkursam.

Vaira Obuka, LU Vides zinātnes doktorantūras studente

Tiks turpināts darbs pie idejas attīstīšanas, izstrāde, jo arī foruma laikā radās ļoti daudz jautājumu, uz kuriem šobrīd ir jārod atbildes. Būtībā pusgadu tiek nodrošināta mentoru palīdzība, lai ideju attīstītu.

Šī varētu būt zināma sapropeļa renesanse, jo šo resursu izmantoja jau Nīlas laikā, un arī iepriekš arī Latvijā ir bijuši pētījumi, kā šos ezera nogulumus izmantot praktiski, tā norāda pētnieks Oskars Purmalis.

Oskars Purmalis, LU Vides zinātnes nodaļas pētnieks

Mums ir vairāk nekā miljards kubikmetru apglabāti Latvijas ezeros, zem purviem, un mēs viņu varam izmantot, nevis tas tikai kā resurss tur stāv, mēs zinām kā skaitli, bet arī praktiski ražot, izmantot lauksaimniecībā.

Tirdzniecības un rūpniecības kamerā saka, – šis ir viens no piemēriem, kad zinātnieku ideja ir pārdodama un tai ir praktisks izmantojums.

Ņemot vērā, ka sapropelis ezeros krājies jau kopš ledus laikmeta, pētnieki uzskata, ka ezeru gultņu attīrīšana no tā var palīdzēt risināt arī vienu no mūsdienu vides problēmām – ezeru aizaugšanu.

Pagaidām pētnieces ar ideju iepazīstina potenciālos investorus, ir liela interese no Skandināvijas valstīm, bet notiek sarunas arī ar vietējiem uzņēmējiem. Tas esot ilgs process līdz idejas īstenošanai, bet pētnieces cer, ka līmi pēc laika ražos tepat, Latvijā.

0 Komentāru