Latvijas dižkoki pārtop iespaidīgu izmēru galdos

2 komentāri

Milzīgi galdi no vēl milzīgākiem vairākus simtus gadus veciem dižkokiem. Latvijā jau vairāk nekā gadu veiksmīgi tiek darināti īpaši galdi, kas tiek izgatavoti no milzīgiem viengabala kokiem. Milzīgie galdi apvieno cilvēkus jau vismaz desmit pasaules valstīs.

Kaspars Narovskis, skatoties uz milzīgajiem baļķiem, uzreiz saskata skaistus galdus. Viņš norāda, ka ražošana sākas ar milzīgajiem baļķiem, kas ir galvenā viņu investīcija. Atrast šādus milzeņus ir tikai sākums, lielākais ieguldījums ir šo masīvkoku nozāģēšana un atvešana.

“12 tonnas svēra baļķis. Protams, tas bija privātmājā pa šauru celiņu, krāns tikai tā vien varēja iebraukt. Krānam “ķepas” pacēlās, nosvērās un nokrita atpakaļ. (..) Tā diezgan ekstrēmi,” – tā par notikušo stāsta uzņēmuma ”Narovski” galdu ražotājs.

Kaspars piebilst, ka lielo koku piegādātāji parasti atrod viņus, un tiek zāģēti koki, kuri vairs nevarēja palikt augam. Tāpat bija ar baļķi, kas teju ceļamkrānu apgāza.

Ceha telpās glabājas aptuveni 200 galdi, kas ir izgatavošanas noslēdzošajā stadijā. Šādi galdi nopērkami ir tikai nedaudz vairāk nekā gadu, taču to izgatavošana sākās jau 2014. gadā.

“Mana ideja vienmēr bija, darīt kaut ko tādu, lai maz konkurentu, lai lielāka pievienotā vērtība un ir interesanti ar to produktu strādāt,” stāsta ražotājs.

Milzīgie iespaidīgie galdi arī tiek sagatavoti pamatīgi. Neskaitot to, ka tie aug vairākus simtus gadu, kad baļķis nonāk ražotnes pagalmā, tas uzreiz nekļūst par galdu, līdz tam jāgaida vēl vairāki gadi: “Mēs tos zāģējam, mēs turam loksnēs aptuveni trīs līdz četrus gadus, trīs līdz četrus mēnešus kaltējas un pusgadu vēl pēc kaltes cehā, un tikai tad tos fotografē un liek “stock list”,” stāsta ražotājs.

Taču pēc tam, kad sagatavotās koksnes bildes ir izliktas, galds var tapt viena mēneša laikā. Galdu izmēri ir iespaidīgi, platumā tie ir vismaz metru, bet garumā tie var būt līdz pat septiņiem metriem. “Es ražoju ģimenes galdus, tā tēma ir ģimenes galds, visi sanāk kopā, visas sarunas notiek pie galda,” saka Kaspars.

Šādi galdi cilvēkus vieno daudzās pasaules malās. Kaspara aprēķini liecina, ka pirmā gada laikā milzu galdi ir aizceļojuši uz vismaz desmit valstīm visā pasaulē. Tie pieprasīti kļuvuši pat Indijā.