Latvijas cūkgaļas eksportu apdraud ”cūku mēra valsts” zīmogs

0 Komentāru
Latvijas cūkgaļas eksportu apdraud ”cūku mēra valsts” zīmogs
Foto: Maciej Lewandowski /Flickr

Latvijas cūkaudzētāji Āfrikas cūku mēra un Krievijas embargo dēļ meklē jaunus noieta tirgus, taču pagaidām tas nav izdevies. To apgrūtina tas, ka potenciālajos noieta tirgos Latviju uzreiz saista ar dzīvniekiem bīstamo cūku mēri.

Latvijas cūkaudzētāji Āfrikas cūku mēra un Krievijas embargo dēļ cieš iespaidīgus zaudējumus – vidēji vienu miljonu eiro mēnesī. Aktīvi tiek meklēta iespēja pārdot produkciju Baltkrievijā un Gruzijā.

Dzintra Lejniece, Latvijas Cūku audzētāju asociācijas direktore:
Ļoti daudzas valsts mums atsaka jo, esam ”Āfrikas cūku mēra skarta valsts” un mūsu produkcijai pilnībā ir liegums. Esam laimīgi par jebkuru eksportu, kas mums tiek. Tagad mēs dzīvojam kā uz pulvermucas, esam uztraukušies.

Pagaidām valdība ir piešķīrusi līdzekļus zaudējumu segšanai, taču tie būs tikai līdz gada beigām. Lopkopjus uztrauc arī tas, ka sākušas celties graudaugu cenas, kas arī sit pa kabatu. Turklāt šobrīd gandrīz par trešdaļu samazinājusies cūkgaļas tirgus cena, nokrītot līdz 90 eirocentiem par kilogramu.

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) speciālisti katru nedēļu konstatē jaunus meža cūku saslimšanas gadījumus. No jūnija beigām, kad sērga tika konstatēta pirmo reizi, līdz novembra beigām izmeklēts vairāk nekā 3,5 tūkstoši meža cūku, no tām 167 bija inficētas ar Āfrikas cūku mēri, un tas esot daudz. No septembra vidus ar šo sērgu nav saslimusi neviena mājas cūka, taču tas nenozīmē, ka var samazināt ārkārtas teritorijas zonu.

Edvīns Oļševskis, Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāvis:

Faktu, ka mums no 17. septembra nav jaunu Āfrikas cūku mēra gadījumu, nevajadzētu uztvert tā, ka tagad varam aizmirst par pasākumiem un viss ir beidzies. Biodrošības pasākumi, ko cilvēki ņēmuši vērā, ir devuši rezultātus, un līdz ko būs atslābums, tas ir tikai mirkļa jautājums, kad mēris atgriezīsies.

Lai arī situācija ir stabilizējusies, ekspertus dara bažīgus, ka migrējot meža cūkas var skart reģionus, kuri pagaidām ir brīvi no šā lipīga vīrusa. Proti, Āfrikas cūku mēris nav skāris Kurzemi un Zemgali. Šajos reģionos ir iespaidīgs meža cūku blīvums un daudz lielu cūku audzētavu.

Plašāk uzzini video!

0 Komentāru