Latvijas banku sistēmu sāk pārpludināt Krievijas un ārpus Eiropas esošo klientu noguldījumi

Pievienot komentāru
Latvijas banku sistēmu sāk pārpludināt Krievijas un ārpus Eiropas esošo klientu noguldījumi
FOTO: LETA

Latvijas banku sistēmu sāk pārpludināt nerezidentu noguldījumu apjoms. Eksperti brīdina par tāpēc pieaugošiem naudas atmazgāšanas riskiem. Lai arī nupat atkal divas Latvijas bankas minētas kā iespējamas nelikumīgu darījumu veicējas, banku uzraugs uzskata, ka situācija nav būtiski pasliktinājusies. 

Gada laikā augot par 24%, šā gada vidū nerezidentu noguldījumi sasniedza 12 miljardus, un jau par pusotru miljardu eiro apsteidz vietējos noguldījumus.

Milzīgs – vairāk nekā 8 miljardi – ir nerezidentu noguldījums ASV dolāros. Arvien vairāk kontus bankās atver Krievijas, NVS un ārpus Eiropas ekonomiskās zonas esošo valstu klienti. Ēnu ekonomikas pētnieki uzskata – Latvijā tāpēc pieaug naudas atmazgāšanas riski.

Banku uzraugi līdz šim tikuši galā ar banku un to nerezidentu uzraudzību, tomēr attieksmei jāmainās un jāpielāgojas augošajiem apjomiem, uzskata Sauka.

Lai arī kopējie nerezidentu naudas apjomi Latvijas bankās pieaug par vairākiem simtiem miljonu, to veiktais maksājumu skaits un apgrozījums samazinās, norāda Finanšu un kapitāla tirgus komisijas vadītājs. Tāpēc banku uzraugs neuzskata, ka riski šobrīd pieauguši.

Tomēr problēmas bankās pastāv. Pēdējā pusotra gada dati, kad komisija drīkst publiskot sodīto banku vārdus, liecina, ka pārkāpumus naudas atmazgāšanas novēršanā – apzinātus vai neapzinātus – Finanšu un kapitāla tirgus komisija konstatējusi uz nerezidentu biznesu vērstās bankās.

Pēdējā piecgadē problēmas, piemēram, nepilnīga klientu izpēte un darījumu uzraudzība, bijušas lielai daļai banku. Dažās pārkāpumi atkārtojušies.

Šogad Rietumu banka sodīta ar 35 tūkstošiem eiro. Pērn ar 70 tūkstošiem eiro sodīta Reģionālā investīciju banka, brīdināta Expobank.

2013.gadā 4 bankas sodītas ar 327 000 eiro, 2012. gadā 106 700 sodīta viena banka, 2011. gadā trīs bankas sodītas ar kopumā 185 tūkstošiem. Līdz šim neviena banka nav pieķerta, sadarbojoties ar likuma pārkāpējiem, par ko draud licences atņemšana.

Zakulis neizslēdz, ka komisija sāks pārbaudes arī Trasta komercbankā un Baltic International Bank, jo nupat medijos izskanēja informācija, ka uz šīm bankām, iespējams, nelikumīgi plūdusi Ukrainas valsts “netīrā” nauda.