Latvijā zemnieki pienu pārdod pat par trešdaļu lētāk nekā citviet Eiropā

5 komentāri

Latvijā zemnieki pienu pārdod pat par trešdaļu lētāk nekā citviet Eiropā, bet pārstrādātāji tik un tā nespēj konkurēt tirgū – šādu sāpi sanākušie lauksaimnieki izkliedza šodien Zemnieku saeimas kongresā. Viņi vērsušies pēc palīdzības pie Briseles, bet gadījumā, ja netiks saklausīti, sola atkal protestēt.

Pavasari Latvijas zemnieki sagaidījuši ar pretrunīgām sajūtām – no vienas puses, fermas ir modernizētas un saimniekošana sekmējas arvien labāk, šogad augusi gan graudu raža, gan piena izslaukums. Bet, no otras puses, ražot vairāk nav nekādas jēgas, ja saražoto neviens nepērk. Un daudzi šobrīd jau nonākuši uz bankrota sliekšņa – tā aizvadīto gadu raksturo Zemnieku saeimas vadītājs Juris Lazdiņš. Viņš atzīst, ka vissliktākajā situācijā nonākuši piensaimnieki, kuri cieš gan no Krievijas sankcijām, gan paša Latvijas piena pārstrādes tirgus sadrumstalotības.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Foto

Juris Lazdiņš, Zemnieku saeimas priekšsēdētājs:

Pārmest Latvijas zemniekiem, ka viņi nemāk saražot konkurētspējīgu produktu, nav korekti, jo šobrīd piena cena mums ir 21 eirocents, kas diezgan regulāri ir 10 centi zem Eiropas vidējā cenas.

Šodien notikušajā Zemnieku saeimas kongresā piedalījās arī Eiropas lauksaimnieku asociācijas vadītājs, kurš atzina, ka Baltija nav unikāla – vecajā kontinentā šobrīd esot piena pārprodukcija. Risinājumu viņš saskata eksportā uz Āziju, bet Baltija šajā jomā esot neveiksmīgā situācijā – mūsu ražotājiem Āzijas tirgiem nav tik vieglas piekļuves, tādēļ jācer uz Krievijas sankciju atmaigšanu.

Tikmēr banku eksperti norāda, ka Latvijas piena nozarē ir izveidojušās fundamentālas problēmas. Pie mums piena iepirkumu cenas ir zemākas nekā vidēji Eiropā, turklāt tās krīt straujāk nekā biržās, un pie vainas esot lielais skaits nekonkurētspējīgo piena pārstrādātāju, ne ražotāju.

Rolands Zeltiņš, Swedbank pārstāvis:

Mēs pusi piena izvedam ārpus valsts, kur pienam tiek pievienota vērtība jau citā valstī, bieži vien Lietuvā, citos gadījumos Polijā vai Igaunijā. Tā iekšējā loģistika, pienu vadājot no viena reģiona uz otru, arī noēd kaut kādā mērā to reālo piena cenu.

Jāatgādina, ka Latvijas piensaimnieki un cūkkopji ir vērsušies Eiropas Komisijā, lūdzot kompensēt zaudējumus 120 miljonu eiro apmērā. Ministru sanāksmē Briselē par to lemt ieplānots pirmdien. Tikmēr Zemnieku saeima brīdina, – ja sauciens pēc palīdzības Briselē netiks saklausīts, tam sekos kārtējās protesta akcijas.

Video

TOP komentāri

 • Liepajnieks
  +1 +1 0

  Liepajnieks

  Latvijā zemnieki pienu pārdod pat par trešdaļu lētāk nekā citviet Eiropā,cik Latvija ir zemnieku un vai jums nav kauna streikot??? Katrs otrais Latvijas iedzivotajs pelna 7 reizes mazak naudu menesi,neka cit viet arzemes,luk pa to ir jastreiko visai latvijai
 • līga
  0 0 0

  līga

  Laimīgi tie kam maksā 21 centu par pienu, jo lielākajai daļai maksā vēl mazāk. Kur ir taisnība šajā valstī? kur ir ES atbalsts? un uz vasaru sola 13 centus par pienu, bet tikmēr vecā eiropa saņem trīs reizes vairāk un viņi vel ar to nav apmierināti.
 • SO.
  0 0 0

  SO.

  Es pirktu Latvijas preci un iespēju robežās ari pērku, bet kur to dabūt, jo piena pārstrādes uznēmumi jau nav Latvijas uzņēmumi, pieder kaut kam nezin kam, veikalos ir pat Jelgavas cukurs,arī tirgos zem zemnieka vārda mēdz būt nezināmas izcelsmes produkti, tādēļ pērku tikai no zinamiem cilvēkiem, bet viss jau nav iespējams.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl