Latvijā zemnieki pienu pārdod pat par trešdaļu lētāk nekā citviet Eiropā

5 komentāri
Latvijā zemnieki pienu pārdod pat par trešdaļu lētāk nekā citviet Eiropā
LETA

Latvijā zemnieki pienu pārdod pat par trešdaļu lētāk nekā citviet Eiropā, bet pārstrādātāji tik un tā nespēj konkurēt tirgū – šādu sāpi sanākušie lauksaimnieki izkliedza šodien Zemnieku saeimas kongresā. Viņi vērsušies pēc palīdzības pie Briseles, bet gadījumā, ja netiks saklausīti, sola atkal protestēt.

Pavasari Latvijas zemnieki sagaidījuši ar pretrunīgām sajūtām – no vienas puses, fermas ir modernizētas un saimniekošana sekmējas arvien labāk, šogad augusi gan graudu raža, gan piena izslaukums. Bet, no otras puses, ražot vairāk nav nekādas jēgas, ja saražoto neviens nepērk. Un daudzi šobrīd jau nonākuši uz bankrota sliekšņa – tā aizvadīto gadu raksturo Zemnieku saeimas vadītājs Juris Lazdiņš. Viņš atzīst, ka vissliktākajā situācijā nonākuši piensaimnieki, kuri cieš gan no Krievijas sankcijām, gan paša Latvijas piena pārstrādes tirgus sadrumstalotības.

Foto

Juris Lazdiņš, Zemnieku saeimas priekšsēdētājs:

Pārmest Latvijas zemniekiem, ka viņi nemāk saražot konkurētspējīgu produktu, nav korekti, jo šobrīd piena cena mums ir 21 eirocents, kas diezgan regulāri ir 10 centi zem Eiropas vidējā cenas.

Šodien notikušajā Zemnieku saeimas kongresā piedalījās arī Eiropas lauksaimnieku asociācijas vadītājs, kurš atzina, ka Baltija nav unikāla – vecajā kontinentā šobrīd esot piena pārprodukcija. Risinājumu viņš saskata eksportā uz Āziju, bet Baltija šajā jomā esot neveiksmīgā situācijā – mūsu ražotājiem Āzijas tirgiem nav tik vieglas piekļuves, tādēļ jācer uz Krievijas sankciju atmaigšanu.

Tikmēr banku eksperti norāda, ka Latvijas piena nozarē ir izveidojušās fundamentālas problēmas. Pie mums piena iepirkumu cenas ir zemākas nekā vidēji Eiropā, turklāt tās krīt straujāk nekā biržās, un pie vainas esot lielais skaits nekonkurētspējīgo piena pārstrādātāju, ne ražotāju.

Rolands Zeltiņš, Swedbank pārstāvis:

Mēs pusi piena izvedam ārpus valsts, kur pienam tiek pievienota vērtība jau citā valstī, bieži vien Lietuvā, citos gadījumos Polijā vai Igaunijā. Tā iekšējā loģistika, pienu vadājot no viena reģiona uz otru, arī noēd kaut kādā mērā to reālo piena cenu.

Jāatgādina, ka Latvijas piensaimnieki un cūkkopji ir vērsušies Eiropas Komisijā, lūdzot kompensēt zaudējumus 120 miljonu eiro apmērā. Ministru sanāksmē Briselē par to lemt ieplānots pirmdien. Tikmēr Zemnieku saeima brīdina, – ja sauciens pēc palīdzības Briselē netiks saklausīts, tam sekos kārtējās protesta akcijas.

Video

5 komentāri