Latvijā turpinās cenu samazināšanās, secina eksperti

Komentāri
Latvijā turpinās cenu samazināšanās, secina eksperti
FOTO: LETA

Latvijā turpinās cenu samazināšanās. Vismaz tā apgalvo statistiķi, kuru apkoptie dati liecina, ka septembrī Latvija reģistrēta deflācija.

Vidējais patēriņa cenu līmenis šā gada septembrī, salīdzinot ar 2014. gada septembri, samazinājās par 0,5%. Līdz šim lielākā ietekme ir dažādām preču grupām, kam cenas samazinājās par 1,7%.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tikmēr pakalpojumi kļuvuši dārgāk – gada laika pieaugums par  2,5%.

Kā skaidro SEB ekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis – pēc sešu mēnešu pārtraukuma gada inflācija atkal ir atgriezusies negatīvajā teritorijā, tas ir, septembrī vidējais patēriņa cenu līmenis ir samazinājies par 0,5%. To galvenokārt diktē cenu sarukums precēm, kas gada laikā ir par 1,7% zemākas. Turpretim pakalpojumu cenas ir augušas par 2,5%, kaut pieauguma temps pēdējos mēnešos ir palēninājies.

Gada izteiksmē lielākais pienesums inflācijai ir elektroenerģijas, pasažieru transporta pakalpojumu, kā arī alus cenu pieaugumam. Taču pretējā virzienā ir darbojušies ārējie faktori, kas likuši kristies degvielas, siltumenerģijas un pārtikas cenām. Nedaudz izbrīna, ka gada laikā ir sarukušas arī apģērbu cenas.

Ja turpmākajos mēnešos šajā segmentā nesekos atsitiens, tad, ļoti iespējams, ka vērojamais cenu kritums atspoguļo Krievijas faktora ietekmi. Respektīvi ir mazinājusies, mainījusies noteikta segmenta pircēju plūsma no Krievijas, kā arī daudzi starptautiskie tirgotāji pielāgo cenas, lai veicinātu šim tirgum, reģionam plānoto krājumu noietu.

Arī vairumā citu reģiona ekonomiku, izņemot Ukrainu un Krieviju, inflācija ir zema, bet tā ir tuvu vai savu zemāko punktu jau ir sasniegusi. Tomēr inflācija atgūsies vāji un ļoti lēnā tempā, galvenokārt darba samaksas pieauguma ietekmes dēļ.

Latvijā arī turpmāk pakalpojumu segmentā inflācija būs dzīvīgāka. Zemās izejvielu cenas darbosies kā inflāciju ierobežojošs faktors. Naftas cenas saglabāsies zemas, taču īstermiņā koriģējoša ietekme gaidāma no klimatisko apstākļu izmaiņām, kā arī notikumiem Ķīnas ekonomikā.

Izteikts pārtikas cenu līmeņa pieaugums tuvākajā laikā izpaliks, jo izejvielas piedzīvo cenu samazināšanos. Taču to īpatsvars gala produkcijas izmaksās nav noteicošākais lielums. Tādēļ ilgākā termiņā, sekojot sezonālajiem faktoriem, tendencēm algās un eksportā, cenas atdzīvosies. Šā gada inflācijas prognoze ir 0,4%, nākamgad inflācija paātrināsies līdz 1,7%.

Savukārt Nordea eksperts Gints Belēvičs norāda, ka deflācijas vidē dzīvo arī mūsu kaimiņi Igaunijā un Lietuvā, kur inflācijas rādītājs ir attiecīgi -1,0% un -0,7%.

Lai gan ekonomikas grāmatas māca, ka deflācija ir ļauna parādība, kas neveicina ekonomisko attīstību, šobrīd satraukumam nav pamata, jo deflāciju galvenokārt rada importēto resursu un izejvielu cenas, kas kopumā ļauj vietējiem iedzīvotājiem vairāk līdzekļu novirzīt citiem tēriņiem, tādējādi potenciāli uzlabojot iekšzemes kopprodukta rādītājus gan ar mazāku nominālo importu, gan veicinot vietējo ražojumu patēriņu.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl