Latvija sevi reklamēs kā vietu, kur uzņemt kvalitatīvu ārvalstu kino

2 komentāri
Latvija sevi reklamēs kā vietu, kur uzņemt kvalitatīvu ārvalstu kino
VADIMS LOPATENOKS, F64

Latvijai ir neizmantots potenciāls kā vietai, kur uzņemt ārvalstu filmas – kino pakalpojumu piedāvāšana nākotnē varētu būt Latvijas peļņas avots.

Uz to cer Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA), kas sarīkojusi starptautisku kino konferenci, kurā meklēs potenciālos sadarbības partnerus.

Latvijas kino ļaudis uzskata, ka pie mums ir daudz filmēšanas vietu, sākot no arhitektoniskā mantojumu līdz gleznainiem dabas skatiem. Taču par šo potenciālu maz zina valstīs, kur kino industrija ir ļoti attīstīta. Tāpēc Latvija sāks mērķtiecīgāk veicināt kino industrijas eksportspēju – katra filma, ko ārvalstnieki pie mums izvēlas uzņemt, ir ekonomisks ieguvums.

“Kino industrija ir svarīgs ieņēmumu avots. Esam raduši runāt par to vērtību griezumā, bet LIAA uzdevums ir izcelt naudas pelnīšanu,” saka LIAA direktors Andris Ozols.

Savukārt producents un režisors Andrejs Ēķis norāda: “Ja tas ir liela mēroga režisors, viņš aiz sevis ievelk daudz cilvēku, kuriem vajag palikt pa nakti, dzīvot, ēst. Mums ir izveidojušās spēcīgas filmēšanas komandas un speciālisti. Operatori, asistenti, skaņotāji.”

Nupat kā Igaunijā uzņemta Holivudas kino komanda ar režisoru Kristoferu Nolanu priekšgalā, savukārt Lietuvā filmēts slavenais seriāls “Černobiļa”. Abas valstis ar savu līdzfinansējumu, kas mērāms miljonos, piedalās ārvalstu filmu tapšanā, ar uzviju atgūstot atpakaļ. Pagaidām Latvija vēl nav spējīga uzņemt Holivudas darbus, taču tikt galā ar vidēja lieluma Eiropas projektiem.

“Lietuva un Igaunija ir soli priekšā mums, saprazdami, ka kino ir liels dzinulis ekonomikai. Filmēšanas pakalpojumu imports ir būtiska radošās industrijas darbības sfēra,” skaidro Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma.

Cerībā piesaistīt sadarbības partnerus, oktobra vidū Rīgā notiks starptautiskā kino konference, kurā piedalīties ārvalstu lektori un producenti. Speciāli tapušā video rullītī par Latvijas kino industrijas priekšrocībām stāsta ar “Emmy” balvu godalgotā komponiste Lolita Ritmanis.

Latvijas Kinoproducentu asociācija prognozē, ka turpmāko gadu laikā ārvalstu filmu projektu izlietojums Latvijā varētu sasniegt 50 miljonus eiro.
2 komentāri