Latvijā sāk audzēt garneles

0 Komentāru
Latvijā sāk audzēt garneles
(Foto: LETA)

Tas šķita pats interesantākais, ko šobrīd pamēģināt – tā savu biznesa ieceri raksturo divi uzņēmēji, kas atvēruši Baltijā pirmo un vienīgo – garneļu audzētavu.

Šīs garneles izmērs jau gandrīz atbilst parametriem, kad tā sasniegusi savu maksimumu un ir pasniedzama uz galda. Taču atšķirībā no veikalos nopērkamajām, tās nav ceļojušas no tālām jūrām, bet audzētas tepat Rīgā.

Kad divi biznesa partneri meklējuši telpas, kur izvietot ražotni, potenciālie izīrētāji uzzinot par to, kas tad īsti tiks attīstīts esot viegli vīpsnājuši. Taču Gintam Dzelmem tas nav gluži lēciens nezināmajā. Vairāk nekā 15 gadus viņa pamatnodarbošanās bijusi saistīta ar ūdeni un tā attīrīšanu, kā arī tehnikas piegādi zivjaudzētājiem.

Lai arī vizuāli, var šķist pretējais – jaunie uzņēmēji audzē ekoloģiski tīras un augstvērtīgas garneles. ”Piesārņojumu, ko rada garnele, pārvēršam šūnu organismos, ko atkal kā proteīnu uzturā izmato pati garnele,” stāsta Gints Dzelme ,”mēs pūšam iekšā gaisu un protams sildām telpu tā, lai ir temperatūra pie kuras vislabāk jūtas garnele.” Klimats patiešām ir kā pie Vidusjūras. Gaisa temperatūra plus27 grādi.

Lai izietu pilnu ciklu no mazuļa līdz zvejai paiet pusgads. Pirmās garneles jau ir atradušas ceļu uz Latvijas restorāniem.

”Es to sauktu par pilotprojektu, peļņa vēl nav. Projekts, lai pierādītu, ka to var izdarīt šeit, mūsu platuma grādos un, lai ietu tālāk..” plānus neslēpj Gints Dzelme.

Par garneļu audzēšanu domā vēl vienā vietā. Tas ir uzņēmums Getliņi eko, kas jau vairākus gadus audzē tomātus, kā energoresursu izmantojot turpat uz vietas ražoto siltumu no atkritumu pārstrādes. Šo ciklu ir doma papildināt.

Getliņi EKO valdes priekšsēdētājs Imants Stirāns stāsta: ”Visā tomātu rindas garumā, izveido vannu. Metru platu, metru dziļu. Ūdens tiek sildīts no mūsu energobloka. Tur dzīvo garnele, kas elpo skābekli, un izdala CO2. To atkal patērē tomāts, un atdod atpakaļ skābekli.”

Eksperimentālas iestrādnes šobrīd veic sadarbības partneri Nīderlandē, kur garneles jau audzē pēc tikko minētās shēmas. Šobrīd gan tām ir pārāk augsta pašizmaksa.

”Pagaidām tie cipari vēl nedod iespēju rūpnieciski ar to nodarboties. Kā tikko holandiešiem šī matemātika būs pozitīva, sāksim nopietni domāt par projekta realizāciju šeit Getliņos,” stāsta Imants Stirāns.

Līdz ar to blakus tirgotajiem tomātiem, garneles labākajā gadījumā varēšot ieraudzīt pēc vairākiem gadiem.

Tikmēr šīs jomas pionieri šobrīd spēj saražot ap 150 kilogramiem mēnesī, bet ar laiku apjomu plānots vairākkārt palielināt. Veikalā gan tās nopirkt nevarēs, tikai restorānos.

Lai noturētos virs ūdens, tās jāpardod vismaz par 50 eiro kilogramā.

0 Komentāru