Latvijā ražotā piena produkti pārdoti Japānā! Piensaimnieki meklē veidus, kā atgūties no Krievijas embargo

0 Komentāru
Latvijā ražotā piena produkti pārdoti Japānā! Piensaimnieki meklē veidus, kā atgūties no Krievijas embargo
FOTO: LETA ()

To, ka nav viegli, nenoliedz neviens piensaimnieks. Pēdējie gadi bijuši smagi, taču likuši arī sasparoties un meklēt jaunus veidus, kā veiksmīgi saimniekot. Viens šāds sekmīgs piemērs ir zemnieku saimniecība Rūjienas pusē, kas pratusi labu tirgu atrast tepat kaimiņos Igaunijā.

Apstaigājot jaunuzcelto piena zāli, savu saimniecību izrāda piensaimnieks Aldis Kļaviņš. Viņš var lepoties ar modernām tehnoloģijām un pienīgu ganāmpulku. Šo rūpalu zemnieks sāka pirms 25 gadiem. Sākotnēji nelielā saimniecība nu izaugusi par lielu piena ražotāju, turot vairāk nekā 250 slaucamās govis.

Tāpat kā citas saimniecības Latvijā, arī zemnieku saimniecība Ceriņi Krievijas embargo dēļ piedzīvoja krīzi un smagu cenu kritumu. Atgūties palīdzējis ES atbalsts, taču valstī kopumā neizdarītais darbs ir ārējā tirgus sakārtošana.

Kā stāsta z/s Ceriņi saimnieks Aldis Kļaviņš, Latvijā un Baltijā piena pārprodukcija ir daudz lielāka nekā vidēji Eiropas Savienībā (ES).

Foto

”Ja Latvija ražo daudz vairāk piena nekā spēj patērēt, mēs esam atkarīgi no tirgiem vairāk nekā vidēji ES. Un attiecīgi, ja globālie tirgi svārstās, mēs ciešam vairāk,” skaidro Kļaviņš.

Šā iemesla dēļ Kļaviņš meklējis veidus, kā savu darbošanos padarīt stabilāku. Kopš gada sākuma Jeru pagasta piensaimnieks sadarbojas ar kaimiņzemes Igaunijas kooperatīvu un pienu pārdod igauņiem. Lēmums iesaistīties kooperatīvā devis gaidīto stabilitāti un labu noieta tirgu. Kļaviņam, piemēram, vēlējušies sekot arī citi Latvijas piensaimnieki, bet, kā saka pats saimnieks, – viņam izdevās pareizajā laikā ielēkt šajā vilcienā.

Saimnieks norāda, ka Latvijā liela zemnieku problēma ir vēlēšanās pašiem darīt visu, tostarp meklēt pārdošanas tirgus.

”Piena ražotājiem jāmeklē cilvēki, kas ir spējīgi šos tirgus atrast. Šīs funkcijas viņiem jādeleģē šiem cilvēkiem. Mums jāmācās katram darīt to, ko mākam, un deleģēt citas funkcijas citiem cilvēkiem,” pauž Kļaviņš.

Tagad šeit ražotā piena produkcija nonāk ne tikai Igaunijā un Skandināvijas valstīs, bet pat Japānā. Uzlecošās saules zemes tirgus uzskatīts par ekskluzīvu, jo tam ir augstas kvalitātes prasības, kam Ceriņu saimniecība atbilst.

Video

0 Komentāru