Latvijā plaukst cidoniju audzēšanas bizness

6 komentāri
Latvijā plaukst cidoniju audzēšanas bizness
900 SEKUNDES

Pēdējo piecu gadu laikā krūmcidoniju platības Latvijā gandrīz četrkāršojušās. Cidoniju audzētāji neslēpj, – tās vēl var palielināt, bet ir jāpaveic kāds būtisks mājas darbs.

Novembrī raža ir novākta, un cidonijas rudens izskaņā raiti tiek pārstrādātas. Lai pagatavotu garšīgās sukādes, izmantota krūmcidoniju griešanas iekārta.

Kā norāda Krūmcidoniju augļkultūras attīstības biedrības pārstāvis, “Dabas augļa” līdzīpašnieks Guntars Eglītis, cidoniju darbs ir garš un diezgan piņķerīgs, bet krūmcidoniju griešanas iekārta, kas tika radīta tieši šim procesam, darbu lieliski paātrina.

“Ir ļoti liels progress griešanai ar roku, kur vajadzīgs liels muskuļu spēks, griežot, piemēram, ar nazi, to nevar darīt katrs, bet ar šo iekārtu var strādāt jebkurš. Tas ir tas galvenais ieguvums,” saka Eglītis.

Arvien vairāk interesentu pievēršas šā augļa audzēšanai, stāsta Krūmcidoniju augļkultūras attīstības biedrības vadītājs Latvijā Nauris Jurgenbergs. Īpaši par to sāk domāt jaunie cilvēki.

Pēdējo piecu gadu laikā krūmcidoniju platības gandrīz četrkāršojušās, šogad sasniedzot 590 hektārus. Tas automātiski nozīmē, ka aug gan ražas, gan pārstrādes apjoms. Visbiežāk no tām gatavo sukādes, sulas, sīrupus un biezeņus. 70% kopražas paliek Latvijā, bet 30% aiziet uz eksportu.

“Polija, Lietuva, Igaunija, mazākos apjomos aiziet arī uz Japānu, Austriju. Tas pieaugums ir pēdējos piecos gados. Kas ir pozitīvs, ko redzam eksporta tirgos, braucot caur Poliju, piestājot benzīntankā, var ieraudzīt dažnedažādas suliņas, un tur plauktā stāv ābolu sula ar cidonijām, kas ir no Latvijas. Tas ir patīkami, tas ir krietni lielāks tirgus,” bilst Jurgenbergs.

Audzētāji neslēpj – vēl ir, kur aug, taču jādomā par jauniem eksporta tirgiem un īpaši augļu pārstrādi.

Pašlaik vietējam tirgum cidonijas pietiek, bet, lai nodrošinātu eksporta apjomu, jāpalielina ne tikai platības, bet noteikti jāiegulda augļu pārstrādes infrastruktūrā, kas pagaidām paliek kā darāms mājasdarbs.