Latvijā pieaug skolēnu interese par uzņēmējdarbību

Komentāri

”Wood Religion” dibinātājsVidusskolēniem ir arvien lielāka interese par dažādu praktisku iemaņu apgūšanu, kas krietni ātrāk sagatavo dzīvei, nekā dažādu teorēmu vai dzejolīšu iekalšana no galvas.

Pedagogi slavē gan tā saukto kompetenču izglītību, gan dažādus pasākumus, kas tiek speciāli organizēti skolēnu iedvesmošanai. Tas ne vien motivē skolēnus ātrāk sākt darboties sev interesējošā sfērā, bet arī atvieglo skolotāju darbu.

Aleksandra ir Jelgavas valsts ģimnāzijas 12. klases skolniece un kopā ar draudzenēm jau tagad darbojas savā uzņēmumā ”CozyWorn”. Preci, – daudzfunkcionālo apmetni iecienījuši daudzi, jo tas ir gan praktisks, gan arī stilīgs. Par iespēju tik agri apgūt uzņēmējdarbību Aleksandra ir sajūsmā.

Aleksandra Jefimova
Skolniece, uzņēmēja

Es varu noteikti apgalvot, ka šeit es varu iemācīties daudz vairāk, nekā sēžot vienkārši skolas solā. Man tas šķiet interesanti un varu savu fantāziju paplašināt. Un darbošanās ar cilvēkiem, – tas jebkurā gadījumā nākotnē man noteikti noderēs, nav atkarīgs no tā, ko es nākotnē izvēlēšos, tas man noteikti būs tikai plus.

”CozyWorn” ir realizēts kā skolēnu mācību uzņēmums un tādu dibināšana jau kļuvusi par aktualitāti vidusskolēnu vidū. Tie pilda īsta uzņēmuma funkcijas un darbojas reālā vidē, taču tiem nav juridiska statusa, – tos pārstāv skola, kurā skolēni mācās, un izglītības organizācija ”Junior Achievement Latvija”, kas ar Latvijas skolām strādā jau 26 gadus.

Jānis Krievāns
“Junior Achievement Latvija” valdes priekšsēdētājs

Skolēnu mācību uzņēmuma programma, – tā ir uzņēmējspēju attīstoša programma. Uzņēmējspējas ir kompetences, kas nepieciešamas ikvienam, – kā prezentāciju māksla, komandas darbs, laika plānošana, projekta vadība, atbildību sadale un tur varētu uzskaitīt daudz un dikti.

Skaidrs, ka klasiskā izglītības sistēma vairs nav aktuāla. Skolotāji labprātāk izvēlas piedāvāt saviem skolēniem aizraujošas un mūsdienīgas programmas, kas patīk gan pašiem skolēniem, gan atvieglo darbu pedagogiem. Piemēram, skolotāji no visas Latvijas šogad uz uzņēmējdarbības iedvesmas konferenci atveda vairāk nekā divus tūkstošus skolēnus.

Ilze Rumbeniece
Jelgavas Valsts ģimnāzijas ekonomikas un ģeogrāfijas skolotāja

Atvest viņus uz šejieni, tā ir pavisam cita pieredze. Man ir tik maz darba, lai viņus iedvesmotu pēc šādas konferences, jo viņi vienkārši šeit tā uzlādējas, ka to es nekad nevarētu izdarīt.

Nu jau Latvijā labi zināmās vīriešu frizētavas ”Wood Religion” dibinātājs Edgars Rozenvalds atzīst, ka visus uzņēmējus sākumā māc bailes, tādēļ ir labāk apsvilināties ar neveiksmīgu pieredzi jaunam esot, nekā gadus pēc izglītības iegūšanas.

Edgars Rozenvalds
”Wood Religion” dibinātājs

Labāk gatavoties reālajai dzīvei skolā, lai nebūtu tā, ka no skolas iznāc reālajā dzīvē un tu nezini, kā dzīvot. Man pašā sākumā nebija naudas, nebija domas un bija tāda sajūta, ka esmu viens pats karavīrs pļavā. Visu vajadzēja izdomāt pašam. Paldies Dievam, ka cilvēki taisa šādus pasākumus, kur maksimāli var iedot info, ko darīt un ko nedarīt.

Tāpat arī liela daļa skolu nodrošina kompetencēs balstītu vispārējo izglītību. Tās mērķis ir attīstīt dažādas skolēnu prasmes un pilnveidot viņu personību.

Piemēram, Rīgas 28. vidusskola, papildus tam, ka jau desmit gadus praktizē valsts aizsardzības virzienu, piedāvā skolēniem pamatskolā apgūt arī komerczinības.

Guntars Jirgensons
Guntars Jirgensons

Guntars JirgensonsViņi mācās biznesa pamatus, komerczinības līdz 9. klasei. Vidusskolā tie, kas neizvēlās valsts aizsardzības mācību, viņiem tiek piedāvāta alternatīva – padziļinātas dabaszinības, fizika, matemātika.

Jāpiebilst, ka biznesa izglītības programma jau šobrīd ir pieejama aptuveni 60 000 skolēnu visā Latvijā.

Lasi vēl