Latvijā ir viegli nodarboties ar biznesu, secināts Pasaules Bankas pētījumā

Komentāri

Latvijā ir viegli nodarboties ar biznesu, un šajā jomā veiktas vērā ņemamas reformas. Šādu optimistisku vēsti, kas kardināli atšķiras no ierasti dzirdamās kritikas, pauž prestižā Pasaules Bankas pētījuma Doing Business jaunākais izlaidums.

Lai arī tas lielā mērā tapis, pamatojoties uz pašu uzņēmēju vērtējumiem, TV3 Ziņu aptaujātie uzņēmēji pauž šaubas par tā atbilstību realitātei.

Jaunākajā Pasaules Bankas pētījumā Doing Business 189 valstu konkurencē Latvija ierindota augstajā 22. vietā, pakāpjoties par vienu pozīciju augstāk nekā pagājušajā gadā.

Pasaules Banka Latviju novērtē kā vienu no Top 30 līderēm, kas veikušas nozīmīgas reformas uzņēmējdarbības uzlabošanā.

Starp tām minēta kredītbiroja izveide, kura mērķis ir veicināt atbildīgu aizņemšanos, uzslavēti alternatīvi strīdu risināšanas mehānismi kā šķīrējtiesas un mediācijas process.

Ekonomikas ministrija paziņojusi, ka reitings apliecina investoru augsto novērtējumu mūsu valstij, kur ar biznesu ir vienkārši nodarboties. Tam piekrīt arī ekonomisti.

Pētījums veikts, aptaujājot uzņēmējus. Tomēr viņu pārstāvošās organizācijas uzskata, ka lielam gandarījumam nav pamata. Valdība esot ieslīgusi pašapmierinātībā, bet topošais budžets biznesam esot pat kaitniecisks.

Arī citi uzņēmēji brīnās, kur Pasaules Banka Latvijā saskatījusi reformas uzņēmējdarbības vides uzlabošanai. Vairāk dzirdams par tām, kas gadiem kavējas, – arī izglītībā un tieslietās.

Tomēr lielākais pamats būt kritiskiem ir tiešo konkurentu sniegums. Dienvidu kaimiņi lietuvieši prestižajā mērījumā ir 20., bet ziemeļu kaimiņi igauņi – augstajā 16. vietā. Tikmēr jau desmito gadu pirmo vietu nemainīgi ieņem Singapūra.

Lasi vēl