Latvijā drīz stāsies spēkā jauna kārtība – ārzemniekiem būs vieglāk sākt darba gaitas

Komentāri

Latvijā arvien aktīvāk tiek piesaistītas ārvalstu darba rokas un prāti. Pētnieki norāda, ka plaisa starp darbspējīgajiem un pensijā aizgājušajiem iedzīvotājiem pieaug par aptuveni 10 000 cilvēkiem gadā. Lai risinātu problēmu, drīzumā stāsies spēkā atvieglojums ārvalstu uzņēmējiem un kvalificētiem darbiniekiem, sākt darba dzīvi mūsu valstī. Nākotnē ieplānota arī trešo valstu studentu piesaiste darba tirgum pēc universitātes absolvēšanas.

Strādāt un dzīvot Latvijā galvenokārt ieinteresēti ir NVS valstu pilsoņi un Āzijas valstu iedzīvotāji. Arī LNT uzrunātie Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studenti atzīst, – ja vien būtu iespēja iemācīties latviešu valodu, viņi labprāt strādātu Latvijā.

Ekrānuzņēmumi

“Galvenā problēma ir valoda. Līdz 30 gadu vecumam cilvēki prot angļu valodu, bet vecāki – vairs nē,” norāda RTU students Anandu.

Demogrāfs Ilmārs Mežs norāda, ka ārvalstu studenti ir ļoti piemēroti darbam Latvijā. Viņi ir iepazinušies ar valsti un tāpēc zina, ko sagaidīt no Latvijas. Pašlaik trešo valstu studentiem pēc universitātes absolvēšanas nav darba iespējas mūsu valstī.

Liela problēma ir ne tikai cilvēku trūkums, bet arī darbspējīgo izglītības neatbilstība – pārpalikums veidojas humanitāro un sociālo zinātņu jomās, un tai pašā laikā iztrūkums informācijas un komunikāciju tehnoloģiju, inženierzinātņu jomā, kā arī darba spēka trūkums ar profesionālo izglītību.

Veidu, kā piesaistīt universitātes absolventus no ārvalstīm, plāno rast Izglītības, Iekšlietu un Ekonomikas ministrijas kopējā darba grupa. Ekonomikas ministrijas pārstāvis norāda, ka risinājumu ieplānots atrast šā gada laikā.

Tikmēr jau šajā nedēļā Saeimā noslēdzošajā balsojumā plānots pieņemt izmaiņas imigrācijas likumā, kas atvieglos ieceļošanu jaunajiem uzņēmējiem, augstas kvalifikācijas darbiniekiem un arī īpaši pieprasītu profesiju pārstāvjiem no pasaules trešajām valstīm.

Lasi vēl