Latvijā banku kredītprocenti joprojām augstāki nekā Lietuvā un Igaunijā

Pievienot komentāru
Latvijā banku kredītprocenti joprojām augstāki nekā Lietuvā un Igaunijā
FOTO: LETA

Banku kredīti Latvijas iedzīvotājiem pašlaik ir dārgāki nekā igauņiem un lietuviešiem. Baņķieri uzstāj, ka tas skaidrojams ar ekonomiskiem faktoriem, un to, ka cilvēki paši joprojām aizņemas kūtri. Savukārt viņu kritiķi brīdina, – konkurences līmenis starp bankām ir pārāk zems, un aicina valsti situāciju labot. Banku uzraugi gan iesaistīties diskusijā atsakās.

Pirms nedēļas ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola izraisīja nelielu viļņošanos, politiķiem netipiski asi kritizējot Latvijā strādājošās bankas. Tās ar pārlieku pasīvu kreditēšanas politiku bremzējot Latvijas ekonomikas attīstību.

Aplūkojot oficiālo statistiku, atklājas, ka tik tiešām kopš 2009. gada finanšu krīzes kreditēšana Latvijā nīkuļo. Tās apjoms pret valsts iekšzemes kopproduktu turpina sarukt. Tomēr banku ekonomisti aizrāda, ka arī pašu potenciālo kredītņēmēju interese joprojām ir vāja.

Tomēr aktuāls jautājums, vai kredītus neņem tādēļ, ka procenti pārāk augsti? Aplūkojot Eiropas Centrālās bankas statistiku, atklājas, ka gandrīz visās pozīcijās kredītprocenti banku aizdevumiem Latvijā ir augstāki nekā Lietuvā vai Igaunijā. Piemēram, vidējā hipotekārā kredīta gada likme Latvijā ir aptuveni par trešdaļu augstāka nekā Lietuvā vai Igaunijā. Banku ekonomisti uzstāj, ka tas saistīts ar situāciju tirgū, nevis banku kreditēšanas politiku.

Piemēram, Igaunijā tā dēvēto slikto kredītu īpatsvars ir daudz zemāks nekā Latvijā, jeb, citiem vārdiem, igauņi apzinīgāk atdod parādus. Tas savukārt nozīmē, ka Igaunijā riska novērtējums, kas tiešā veidā ietekmē kredītprocentu likmi, ir zemāks.

Tomēr bijušais Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce iemeslus šai situācijai redz citur. Viņaprāt, Latvijā bankas joprojām “laiza” finanšu krīzes radītās brūces, tādēļ atļaujas kreditēt mazāk un dārgāk. Tas esot iespējams, jo starp bankām trūkstot konkurences.

Pūce uzskata, ka kredītprocentu likmes varētu samazināt Finanšu un kapitāla tirgus komisija, nosakot citādākas kapitāla normu prasības, lai veicinātu konkurenci banku starpā.

Finanšu un Kapitāla tirgus komisijā TV3 Ziņām atbildēja, ka banku regulējums nenosakot procentu likmju apmēru, un tās esot atkarīgas no dažādiem apstākļiem valstī. Plašākus komentārus ne Latvijas Banka, ne FKTK nevēlējas sniegt.