Latvijā augušās niedres kļūst par jumta segumu daudzviet Eiropā

Komentāri

Latvijas Dabas fonds par gada dzīvotni šogad pasludinājis niedrājus, un ierasti, ka tieši ziemas mēnešos sākas niedru pļaušana. Tomēr daudzviet pļauja uz laiku ir pārtraukta, jo niedru ieguvei šis ir nelabvēlīgs laiks, un daudziem uzņēmējiem šis var izrādīties krīzes gads.

Tikmēr labā ziņa, ka Latvijā augušās niedres kļūst par jumta segumu daudzviet Eiropā, piemēram, Dānijā, Nīderlandē, Lielbritānijā.

Gandrīz puse no Brīvdabas muzejā esošajiem niedru jumtiem atjaunoti meistara Jāņa Veisa rokām. Tik lielai ēkai pat nepieciešams vesels niedru ezers. Tomēr tepat, Latvijā, pieprasījums pēc niedru jumtiem kopš 2010. gada ir krietni mazinājies.

Niedru pļaušanai šis neesot labākais gads – tikai janvārī varēja darbus sākt, bet tagad tie apstājušies, tā pašreizējo situāciju raksturo jumiķis. Šie niedru kūļi ir no pērnā gada un pēc tam pārtaps par jumtu tepat, Latvijā.

Niedres Latvijā tiek iegūtas, piemēram, Kaņiera ezerā, Ainažu pļavās, un kopumā ar to mūsu valstī nodarbojas mazāk nekā 10 uzņēmumu. Latvijas Jumiķu apvienības pārstāvis norāda – no niedru ražas uz vietas paliek apmēram 5%.

Eksporta tirgus esot gana stabils un Latvijā augušās niedres tiek klātas arī uz jumtiem Dānijā, Nīderlandē, Vācijā un pat Šveicē. Tomēr šogad laikapstākļi un zemās cenas niedrēm, kas augušas Ukrainā, Turcijā vai Ungārijā, var būt liels izaicinājums uzņēmējiem Latvijā.

Niedrājus Latvijas Dabas fonds šogad titulējis par gada dzīvotni, tas nozīmē, ka tiem tiks pievērsta lielāka uzmanība un nākotnē varētu tapt arī pētījumi, kuru pagaidām ir maz. Dabas pētnieki uzskata – galvenais, lai niedru pļaušanas vietās atstātu vietu dabas daudzveidībai.

Latvijas Jumiķu apvienībā saredz, ka niedres kopumā ir perspektīvs eksporta produkts, tomēr viss atduras pret diviem šķēršļiem – dārga ieguves tehnika un darbaspēka deficīts, jo šis ir diezgan smags darbs un arī jaunieši nelabprāt izvēlas šo arodu.

Šobrīd uzņēmējiem jānogaida, kad ledus ezeros un dīķos pavisam nokusīs un tad niedres varēšot pļaut ar ūdens kombainiem. Otrs scenārijs – ja atkal uznāks ilgstošs kailsals, tad arī vēl būtu iespēja turpināt niedru pļauju.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl