Latvijā augušās niedres kļūst par jumta segumu daudzviet Eiropā

Komentāri

Latvijas Dabas fonds par gada dzīvotni šogad pasludinājis niedrājus, un ierasti, ka tieši ziemas mēnešos sākas niedru pļaušana. Tomēr daudzviet pļauja uz laiku ir pārtraukta, jo niedru ieguvei šis ir nelabvēlīgs laiks, un daudziem uzņēmējiem šis var izrādīties krīzes gads.

Tikmēr labā ziņa, ka Latvijā augušās niedres kļūst par jumta segumu daudzviet Eiropā, piemēram, Dānijā, Nīderlandē, Lielbritānijā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Gandrīz puse no Brīvdabas muzejā esošajiem niedru jumtiem atjaunoti meistara Jāņa Veisa rokām. Tik lielai ēkai pat nepieciešams vesels niedru ezers. Tomēr tepat, Latvijā, pieprasījums pēc niedru jumtiem kopš 2010. gada ir krietni mazinājies.

Niedru pļaušanai šis neesot labākais gads – tikai janvārī varēja darbus sākt, bet tagad tie apstājušies, tā pašreizējo situāciju raksturo jumiķis. Šie niedru kūļi ir no pērnā gada un pēc tam pārtaps par jumtu tepat, Latvijā.

Niedres Latvijā tiek iegūtas, piemēram, Kaņiera ezerā, Ainažu pļavās, un kopumā ar to mūsu valstī nodarbojas mazāk nekā 10 uzņēmumu. Latvijas Jumiķu apvienības pārstāvis norāda – no niedru ražas uz vietas paliek apmēram 5%.

Eksporta tirgus esot gana stabils un Latvijā augušās niedres tiek klātas arī uz jumtiem Dānijā, Nīderlandē, Vācijā un pat Šveicē. Tomēr šogad laikapstākļi un zemās cenas niedrēm, kas augušas Ukrainā, Turcijā vai Ungārijā, var būt liels izaicinājums uzņēmējiem Latvijā.

Niedrājus Latvijas Dabas fonds šogad titulējis par gada dzīvotni, tas nozīmē, ka tiem tiks pievērsta lielāka uzmanība un nākotnē varētu tapt arī pētījumi, kuru pagaidām ir maz. Dabas pētnieki uzskata – galvenais, lai niedru pļaušanas vietās atstātu vietu dabas daudzveidībai.

Latvijas Jumiķu apvienībā saredz, ka niedres kopumā ir perspektīvs eksporta produkts, tomēr viss atduras pret diviem šķēršļiem – dārga ieguves tehnika un darbaspēka deficīts, jo šis ir diezgan smags darbs un arī jaunieši nelabprāt izvēlas šo arodu.

Šobrīd uzņēmējiem jānogaida, kad ledus ezeros un dīķos pavisam nokusīs un tad niedres varēšot pļaut ar ūdens kombainiem. Otrs scenārijs – ja atkal uznāks ilgstošs kailsals, tad arī vēl būtu iespēja turpināt niedru pļauju.

Lasi vēl