Komentāri
Laikraksts: Alternatīvas PVN likmes palielināšanai var arī nebūt
Foto: LETA

Lai arī viedoklis par to, ka Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likme kopumā būtu jāpalielina, ir nepopulārs, tomēr citu iespēju valstij “salasīt” vajadzīgo naudas daudzumu nodokļos var arī nebūt
, pirmdien raksta laikraksts “Dienas Bizness”, citējot aptaujātos ekspertus.

“Valsts ir parādā vienu gada budžetu, darbspējīgo iedzīvotāju emigrācija uz ārzemēm turpinās, papildu naudu vajag izglītībai, veselībai, infrastruktūrai utt., bet nodokļu maksātāju skaits neaug, patērētāju daudzums pat sarūk, kam vēl papildu pipariņus piedos Krievijas embargo, tāpēc vieglākais ceļš patiešām būtu vienkārši palielināt nodokļus, piemēram, PVN likmi, tomēr šāds solis nebūt neveicinās patēriņu un vienlaikus prasīs papildu apgrozāmos līdzekļus biznesam,” situāciju raksturo konsultāciju SIA “Leilands” un Putnis valdes priekšsēdētājs Dzintars Putnis.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Putnis gan uzskata, ka PVN palielināšana būtu tikai negatīvo procesu paātrināšana, kā arī kaimiņu – Igaunijas un Lietuvas – tirgotāju stimulēšana, jo pierobežas iedzīvotāji pie vienotas valūtas tikai palielinātu savus iepirkumus, bet mīnusi (gan nodokļos, gan nodarbināto skaitā) tiktu vietējiem tirgotājiem.

Tikmēr Latvijas Nodokļu konsultantu asociācijas valdes loceklis Ainis Dābols laikrakstam “Dienas Bizness” norāda, ka neredz argumentus, kāpēc pašlaik būtu jāpalielina vai jāsamazina PVN likme.

“Mainīt var tikai tad, kad ir skaidri nosacījumi gan nodokļa maksātājiem – uzņēmējiem, gan nodokļu administrētājiem, un jābūt arī skaidram, kurš no tā būs ieguvējs. Ja samazina PVN, piemēram, pārtikai, bet veikalos cenas nekrītas, tad, par ieguvējiem diez vai varēs nosaukt mazturīgos, kuru dēļ tas būs ticis darīts. Vēl lielākas problēmas biznesam var radīt situācija, ja vienam produktam būs samazinātā PVN likme, bet otram ne. Strīdi ar nodokļu administrāciju nebūt neuzlabos kopējo atmosfēru,” situāciju modelē A. Dābols.

“Pārtikas nozare līdz šim bijusi viena no Latvijas eksporta lokomotīvēm, kas Krievijas embargo ES pārtikai situācijā būtiski pasliktinās pašmāju ražotāju pozīcijas, un PVN ir viens no instrumentiem, kas šai nozarei var palīdzēt,” secina Latvijas Mazo un vidējo uzņēmumu foruma valdes priekšsēdētāja Elīna Egle. Viņa gan norāda, ka mazais bizness nav tas, kas strādā eksportam, taču tie ir lielo eksportētāju piegādātāji, kas izjūt tā problēmas. “Mazajam biznesam lielāka pretimnākšana no valsts puses būtu tieši peļņas nodokļa avansa maksājumu atcelšana,” laikrakstam saka E. Egle.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl