Komentāri

Taksometru vadītāji pieprasa Satiksmes ministrijai mainīt licencēšanas kārtību. Sevišķi liela neapmierinātība ir Rīgas taksometru uzņēmumiem. Lai brauktu pēc pasažieriem uz daudzajām Pierīgas pašvaldībām, katram taksistam katru mēnesi katrā no šiem novadā atsevišķi ir jānopērk licence – vai jārēķinās ar naudas sodu.

Mārupes pašvaldības policija vairākas reizes nedēļā veic taksometru kontroles reidus lidostā Rīga, jo tā atrodas Mārupes novadā. Katrā taksometra automašīnā, kas pēc pasažieriem uz lidostu brauc no Rīgas vai citurienes, ir jābūt tieši Mārupes novadā nopirktajai licencei vairāku desmitu eiro apmērā.

Lidosta ir īsta naudas ādere taksistiem, tāpēc viņi masveidā riskē peļņā braukt arī bez licences, tāpēc pašvaldības policija bieži vien pieķer taksistus bez atbilstošas licences.

Un te nelīdz arī taksometru skaidrojumi, ka naudas skaitītājs tiks ieslēgts, izbraucot no Mārupes novada un iebraucot Rīgā. Klientu pēc būtības nedrīkst uzņemt auto, ja nav konkrētās pašvaldības pārdotā licence.

”Licence maksā naudu, un attiecīgi uz to cenšas ietaupīt un ar to var samazināt taksometra vešanas braukšanas tarifu,” skaidro Mārupes novada pašvaldības policijas vecākais inspektors Ģirts Gabranovs. Citiem vārdiem, cik kompānijai pieder mašīnas, tik pēc skaita ir jābūt arī licencēm no visiem tiem novadiem, uz kuriem taksometri brauc pēc klientiem.

Nevis taksometra vadītājam, bet gan kompānijai tālāk jau tiek piemērots naudas sods no 280 līdz pat 700 eiro. Tiek pieļauts, tā kā lielākā daļa taksistu ir kā mikrouzņēmumi un tikai īrē taksometrus, tad pašiem to stūrētājiem beigās vien nākoties sodu maksāt no savas kabatas. Kopumā situāciju, kad katrā pašvaldībā individuāli, kuri vien taksis no blakus pašvaldības brauc, ir jāpērk atsevišķa licence, nozarē tiek vērtēta kā biznesu bremzējoša.

”Šobrīd ir absurda situācija, jo taksometram, lai viņš varētu legāli sniegt taksometra pakalpojumus Rīgas pilsētā un ap Rīgu esošajās pašvaldībās, šobrīd viņam ir jāizņem vismaz 11 pašvaldību licences uz katru taksometra vienību,” norāda Latvijas taksometru pārvadātāju darba devēju biedrības valdes priekšsēdētāja Iveta Silionova.

Šo visu licenču iegūšana ikvienam katram taksistam izmaksā vidēji 80 eiro mēnesī, turklāt uz katru no pašvaldībām katru mēnesi ir arī fiziski jāaizbrauc pēc pagarinātās licences. ”Viņam nav garantijas, ka tajā mēnesī būs izsaukums uz kādu no šīm 11 pašvaldībām, līdz ar to tie ir finansiāli izdevumi, kuri var arī neatmaksāties. Taksometru kompānijām tas nav finansiāli izdevīgi to darīt,” skaidro Silionova.

Salaspils novadā licenci nopirkušas 10 mazās taksometru kompānijas, bet starp tām nav visiem labi atpazīstamās, taču šo zīmolu auto vienalga tiek pamanīti Salaspilī. Tātad nelegāli. Salaspils dome nedusmojas uz taksistiem, bet drīzāk uz esošo likumu. ”Nu ierosinājums būtu to sistēmu kardināli mainīt, jo tie ieņēmumi ir kaut kādi 400 eiro gadā. Tas administratīvais resurss ir daudz lielāks iztērēts. Galvenais, ka iedzīvotājs nesaņem pakalpojumu,” norāda Salaspils novada domes izpilddirektors Andrejs Jaunkalns, ”tad, kad es zvanu uz kādu taksometru firmu, es jau nezinu, vai viņiem ir taksometra licence vai nav. Bieži vien es saņemu atteikumu, un tad man ir jāzvana uz otro un trešo firmu.”

Pēc tam, kad taksometru nozari pārstāvošā arodbiedrība un asociācija iesniedza sūdzību Saeimā, tagad Satiksmes ministrija vētī iespējas ieviest valstī vienu vienīgu licenci, un takši pēc klientiem varētu braukt kur vien vēlas. Tikmēr taksometru vadītāji satraucas par Finanšu ministrijas ieceri taksometru šoferiem liegt būt par mikrouzņēmējiem. Tā aizsegā taksisti šobrīd neuzrādot patieso apgrozījumu un valstij gar degunu ejot lieli potenciālie nodokļu ieņēmumi.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl