Komentāri

Šis būs vēl viens izdzīvošanas un pārbaudījumu gads tiem Latvijas uzņēmumiem, kas būtisku savu ieņēmumu daļu gūst Krievijā.  Tiek pieļauts, ka Latvijas ekonomikai kopumā rubļa vērtības kritums var radīt pat lielākus zaudējumus nekā pārtikas produktu eksporta ierobežojumi. Šis ir drūmākais scenārijs. 

Viena no pirmajām nozarēm, kas izjuta grūtības līdz ar Krievijas pasludinātajām antisankcijām, bija pienkopība. Liela daļa produkcijas, tai skaitā caur Lietuvas starpniekiem, tika eksportēta tieši uz Krieviju.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Šobrīd piena iepirkuma cenas kritušās par trešdaļu un vismaz turpmākā gada laikā uzlabojumi nav gaidāmi. Arī Eiropas Komisijas piešķirtie 7 miljoni eiro, nozares atbalstam bankas kontos vēl nav nonākuši. Cimermanis pieļauj, ka Krievija, kā tirgus būs jāaizmirst.

Krievijas ietekme Latvijas eksporta struktūrā ir nozīmīga. Pērn tā aizņēma nedaudz virs 10%, ierindojot otrajā vietā, atpaliekot vienīgi no Lietuvas.

Dati par pērnā gada pēdējo ceturksni vēl nav apkopoti, taču apjoma kritums tika novērots jau visa pērnā gada garumā.

”AirBaltic pasažieru samazinājums bija vien daži procenti, bet decembrī vien samazinājums jau ir par 40% turklāt laikā, kad ir pastiprināti jaungada un atpūtas lidojumi,” norāda LIAA direktors Andris Ozols.

Ozols uzskata, ka rubļa vērtības, līdz ar to arī Krievijas ekonomikas pirktspējas kritums, varētu būt sāpīgāks, nekā sankcijas pret pārtikas produktiem.

Jaunākie dati liecina, ka arī ilgi slāpētā inflācija varētu izlēkt 17% apjomā, un, izvēloties starp pārtiku vai Latvijā ražotu tekstila preci, uzvarēs pārtika.

”Līdz šim to izdevās atlikt, jo lielie iepirkumi tika veikti ar rezervi vēl decembrī, tagad vērojot rubļa un eiro savstarpējās attiecības grūti ir pat iztēloties citu teorētisku iznākumu, kā konvertējot uz rubļiem būs liels cenu lēciens,”  informē LIAA direktors.

”Skatoties, kas ir noticis līdz šim, kopš esam redzējuši problēmas Krievijā, ietekme no krīzes un importa embargo nav tik liela, kā varbūt varētu šķist lasot ziņas un bēdu stāstus, kas ir atsevišķos uzņēmumos,” norāda Latvijas bankas ekonomiste Līva Zorgenfreija.

Latvijas bankā analītiķi ir piezemētāki. Izaugsmes prognoze no 2,7% noslīdējusi līdz 2%. Tas ir pretstats, piemēram Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīcai, kas paziņojusi, par paša sliktākā scenārija varbūtību.

Rūpnīcai lielākā daļa pasūtījumu nāk no Krievijas, bet noslēgtie darījumi rubļos atspoguļojas kā peļņas kritums.

”Krievijas ietekme ir jūtama atsevišķās nozarēs, un uzņēmumos, kas nav diversificējuši savu produkciju tik ļoti, kā citi. Taču arī Latvijas Banka ir pazeminājusi prognozi tieši Krievijas pēdējo mēnešu notikumu dēļ – rubļa straujā krišanās,” norāda Latvijas bankas ekonomiste.

Neatbildētais jautājums šobrīd ir par negūtās peļņas ietekmi uz bezdarba rādītājiem. Šobrīd masveida atlaišanu, izņemot,Ventspils zivju konservu kombinātu nav. Taču teikt, ka nebūs – neviens neņemas.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl