Krievijas rubļa kursa kritums var izraisīt Latvijas uzņēmumu bankrotu vilni

0 Komentāru
Krievijas rubļa kursa kritums var izraisīt Latvijas uzņēmumu bankrotu vilni
FOTO: LETA

Šis būs vēl viens izdzīvošanas un pārbaudījumu gads tiem Latvijas uzņēmumiem, kas būtisku savu ieņēmumu daļu gūst Krievijā.  Tiek pieļauts, ka Latvijas ekonomikai kopumā rubļa vērtības kritums var radīt pat lielākus zaudējumus nekā pārtikas produktu eksporta ierobežojumi. Šis ir drūmākais scenārijs. 

Viena no pirmajām nozarēm, kas izjuta grūtības līdz ar Krievijas pasludinātajām antisankcijām, bija pienkopība. Liela daļa produkcijas, tai skaitā caur Lietuvas starpniekiem, tika eksportēta tieši uz Krieviju.

Šobrīd piena iepirkuma cenas kritušās par trešdaļu un vismaz turpmākā gada laikā uzlabojumi nav gaidāmi. Arī Eiropas Komisijas piešķirtie 7 miljoni eiro, nozares atbalstam bankas kontos vēl nav nonākuši. Cimermanis pieļauj, ka Krievija, kā tirgus būs jāaizmirst.

Krievijas ietekme Latvijas eksporta struktūrā ir nozīmīga. Pērn tā aizņēma nedaudz virs 10%, ierindojot otrajā vietā, atpaliekot vienīgi no Lietuvas.

Dati par pērnā gada pēdējo ceturksni vēl nav apkopoti, taču apjoma kritums tika novērots jau visa pērnā gada garumā.

”AirBaltic pasažieru samazinājums bija vien daži procenti, bet decembrī vien samazinājums jau ir par 40% turklāt laikā, kad ir pastiprināti jaungada un atpūtas lidojumi,” norāda LIAA direktors Andris Ozols.

Ozols uzskata, ka rubļa vērtības, līdz ar to arī Krievijas ekonomikas pirktspējas kritums, varētu būt sāpīgāks, nekā sankcijas pret pārtikas produktiem.

Jaunākie dati liecina, ka arī ilgi slāpētā inflācija varētu izlēkt 17% apjomā, un, izvēloties starp pārtiku vai Latvijā ražotu tekstila preci, uzvarēs pārtika.

”Līdz šim to izdevās atlikt, jo lielie iepirkumi tika veikti ar rezervi vēl decembrī, tagad vērojot rubļa un eiro savstarpējās attiecības grūti ir pat iztēloties citu teorētisku iznākumu, kā konvertējot uz rubļiem būs liels cenu lēciens,”  informē LIAA direktors.

”Skatoties, kas ir noticis līdz šim, kopš esam redzējuši problēmas Krievijā, ietekme no krīzes un importa embargo nav tik liela, kā varbūt varētu šķist lasot ziņas un bēdu stāstus, kas ir atsevišķos uzņēmumos,” norāda Latvijas bankas ekonomiste Līva Zorgenfreija.

Latvijas bankā analītiķi ir piezemētāki. Izaugsmes prognoze no 2,7% noslīdējusi līdz 2%. Tas ir pretstats, piemēram Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīcai, kas paziņojusi, par paša sliktākā scenārija varbūtību.

Rūpnīcai lielākā daļa pasūtījumu nāk no Krievijas, bet noslēgtie darījumi rubļos atspoguļojas kā peļņas kritums.

”Krievijas ietekme ir jūtama atsevišķās nozarēs, un uzņēmumos, kas nav diversificējuši savu produkciju tik ļoti, kā citi. Taču arī Latvijas Banka ir pazeminājusi prognozi tieši Krievijas pēdējo mēnešu notikumu dēļ – rubļa straujā krišanās,” norāda Latvijas bankas ekonomiste.

Neatbildētais jautājums šobrīd ir par negūtās peļņas ietekmi uz bezdarba rādītājiem. Šobrīd masveida atlaišanu, izņemot,Ventspils zivju konservu kombinātu nav. Taču teikt, ka nebūs – neviens neņemas.

0 Komentāru