Koronavīrusa krīzes iespaidā apakšveļas ražotāji spiesti pārkvalificēties uz sejas aizsargmasku šūšanu

5 komentāri

Liepāja jau izsenis zināma kā veļas ražošanas centrs Latvijā. Ar to tur nodarbojas desmitiem šūšanas uzņēmumu. Taču pandēmija šo biznesu tagad pamatīgi traumējusi. Lielākā daļa ražotāju darbību apturējuši pilnībā, bet citi virs ūdens cenšas noturēties, pārprofilējoties uz sejas aizsargmasku šūšanu.

Liepājā ir aptuveni 60 apakšveļas ražotāji, kas nodrošina tūkstošiem darba vietas. Viens no Liepājā un arī Latvijā lielākajiem uzņēmumiem ”V.O.V.A” šajā nozarē darbojas jau no 1997. gada. Kompānijas ražošanas jaudas ik mēnesi ļāva saražot vairāk nekā 125 000 izstrādājumus. 80% no saražotā tika eksportēta uz Krieviju, Franciju, Vāciju, Igauniju, Lietuvu, Čehiju un citām valstīm.

Covid-19 krīze ievērojami ietekmējusi Latvijas lielākos apakšveļas ražotājus, marta sākumā apturēti pilnīgi visi pasūtījumi un uzņēmums bijis spiests pārkvalificēties uz sejas aizsargmasku šūšanu.

“Mūsu klienti sāka atteikties no saviem pasūtījumiem sakarā ar maksātnespēju, ar to ka pārdošanas līmenis krīt un cilvēkiem nav nepieciešama šī apakšveļa kā pirmā prioritātes prece. Šobrīd viss ir uz dīkstāvi apstādināti, mums ir prece ko mēs varam piedāvāt, jau saražotā, ko paspējām saražot, bet pagaidām mēs neražojam, jo nav pieprasījums no klientiem,” saka SIA ”V.O.V.A” pārdošanas daļas vadītāja Marija Jurevska.

Uzņēmumam, kas pamatā specializējas uz krūšturu un apakšbikšu šūšanu, maskas ir kas jauns. No kopumā vairāk nekā 300 šuvējiem šobrīd masku šūšanā nodarbināti vien 30, pārējie pieteikti uz dīkstāves pabalstiem. No sieviešu apakšveļas steidzami pārorientēties uz sejas aizsargmasku ražošanu – nav bijis vienkārši.

“Mēs ātri sākām domāt ko mums iesākt un kā, lai mums izdzīvot, pārprofilējāmies un sākām šūt sejas aizsargmaskas, lai uzsāktu šīs produkcijas ražošanu. Mums bija jāsaprot kā tas ir jādara un un no kādiem materiāliem tas ir jādara. Šobrīd mēs varam ražot ikdienā 5000 maskas uz šo brīdi ir saražoti un izpildīti 25 000 masku pasūtījumi un vēl mēs ceram, ka vēl 20 000 – 30 000 mēs vēl izpildīsim. Tas tagad mums būs lielākais palīgs izdzīvot šobrīd. Protams, kompensēt nevar, bet izdzīvot var mēs ceram, ka tas mums palīdzēs, tas ir labāk nekā neko nedarīt,” norāda SIA ”V.O.V.A” pārdošanas daļas vadītāja.

Pašvaldībā atzīst, ka Liepājas tekstila uzņēmumiem ir potenciāls saražot līdz pat vienam miljonam masku mēnesī – tiesa, pieprasījums nav tik liels. Galvenais, iemesls – šīs aizsargmaskas – nekvalificējas kā medicīniskās, tās nevar piegādāt ārstniecības iestādēm,  bet tikai cilvēkiem, kā aizsarglīdzekli.

“Šī krīze ir skārusi diezgan nopietni tekstila rūpniecību – ja cilvēkam ir jāizdomā ko pirkt, tad, visticamāk, pirmā izvēle būs ēdiens, nevis apakšveļa un tā arī notiek ar šiem uzņēmumiem, ka šie pasūtījumi sāk sarukt. Ja valsts dotu savu pasūtījumu nevis uz Ķīnu, bet atstātu Latvijā, tad kādu daļu tas paglābtu, lai nebūtu strauji uz leju tā dinamika,” pauž Liepājas domes priekšsēdētājs (LRA).

Pašvaldības vadītājs norāda – ja sākumā krīzi izjuta tūrisma un ēdināšanas nozare, tagad pēc palīdzības vēršas arvien vairāk uzņēmumu no citām nozarēm. Pilsētā kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas palielinājies bezdarbs un arvien jauni uzņēmumi sāk domāt par darbinieku atlaišanu.

“Mums ir ļoti daudz ražotāji, kam ir eksports 80-90% vai pat 100%, un šobrīd pasūtījumi no Francijas, Itālijas un Vācijas – apsīkst, kāds atsauc, kāds pagaidām iesaldē un tad šie ir tie uzņēmumi kas skatās ar cerību uz nākošo mēnesi, bet jau sāk runāt par to, ka darbinieki jāatbrīvo un tas nozīmē bezdarba palielinājumu vai cer uz tām dīkstāvēm. Vai nav tā, ka no vilka mūkot uz lāci neuzkrītam, jo ilgāks būs šis periods ārkārtējās situācijā Latvijā, jo smagākas un ilgākas būs sekas. Tas ir skaidrs, ka mēs ļoti strauji ārkārtējā situācijā nonācām, bet atpakaļ mēs neaiziesim strauji. Diemžēl, bet jādomā ka tie nebūs mēneši bet iespējams pat gadi,” domā Vilnītis.