Konkurences uzraugs soda veikalu “Mego” un “Vesko” pārvaldniekus

0 Komentāru

Par negodprātīgu attieksmi pret piegādātājiem Konkurences padome sodījusi divus uzņēmumus, kas pārvalda veikalus “Mego” un “Vesko”.

Šie uzņēmumi likuši saviem sadarbības partneriem – preču piegādātājiem – maksāt netaisnīgas soda naudas par līguma pārkāpumiem. Sodītie taisnojas, ka negodprātīgi ir nevis viņi, bet piegādātāji, un līgumsodi bijuši taisnīgi.

Kopš 2016. gada spēkā ir likums par negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizliegumu, un Konkurences padome, veicot pārbaudes, kā tirgotāji jauno likumu ievēro, pārkāpumus konstatējusi uzņēmumos “Baltstor” un “Lenoka” jeb veikalu “Mego” un “Vesko” pārvaldītājos. Veikalnieki ir pret saviem preču piegādātājiem izmantojuši tirgus varu – piemērotas netaisnīgas un nepamatotas sankcijas gan par neprecīzām pavadzīmēm, gan par nepilnīgu preču pasūtījumu izpildi.

Jānis Račko
Konkurences padomes loceklis

Tās bija dažādas summas atkarībā no nepiegādāto preču apjoma. Tās svārstījās no 10 līdz 400%. Kopumā individuālie gadījumi nebija lieli, bet savācās kopā kā lielas summas.

Tāpat bija piespriests nesamērīgi īss pretenziju izteikšanas termiņš – 10 dienas, un soda naudas saņemšana bija automātiska, ieturot to no maksājumiem piegādātājiem. Kopumā “Baltstor” no piegādātājiem nepamatoti iekasējis vairāk nekā 3000 eiro, bet “Lenoka” – gandrīz 13 000 eiro.

Lietas izpētē iekļauti 30 piegādātāji, kuri “Mego” un “Vesko” veikaliem pārsvarā piegādā maizi, gaļu, pienu un bezalkoholiskos dzērienus. Taču padomei ir aizdomas, ka uzņēmumi pēc līdzīgas shēmas izturējušies arī pret citiem piegādātājiem citās preču kategorijās.

Konkurences padome nolēmusi tirgotājus sodīt ar 74 020 eiro. Dienas laikā TV3 Ziņās neizdevās iegūt sodīto viedokli, taču zināms, ka tie pārkāpumu neatzīst.

Rūta Kunkulberga
Konkurences padomes Juridiskā departamenta juristkonsultante

Paši sodītie uzņēmumi to skaidro ar to, ka piegādātāji ir tie, kuri ir negodprātīgi. Viņi veic pārkāpumus atkārtoti un diezgan bieži, tāpēc, viņuprāt, līgumsodu un sankciju apmērs būtu pamatojams.

Padome pārbaudījusi arī citus tirgotājus, taču pašlaik likuma neatbilstības nav manījusi. Par sodītajiem tirgotājiem saņemtas arī anonīmas sūdzības, taču kopumā piegādāji kavējas ziņot par pārkāpumiem, baidoties no tirgotāju pretdarbības.

0 Komentāru