Koalīcijā apsver mikrouzņēmuma nodokļa palielināšanu nākamgad līdz 20%

24 komentāri
Koalīcijā apsver mikrouzņēmuma nodokļa palielināšanu nākamgad līdz 20%
ALISE ŠULCA, F64

Nākamā gada budžetā varētu būt priekšlikumi gan par nodokļu samazināšanu, gan palielināšanu. Tā pirmdien pēc kārtējās nodokļu politikas attīstības komitejas sēdes paziņoja valdības koalīcijas partijas. Politiķi joprojām vērtē ar nodokļiem neapliekamā minimuma un minimālās algas celšanu. Savukārt starp nodokļiem, kas varētu pieaugt, tiek minēts mikrouzņēmuma nodoklis.

Šodien valdošās koalīcijas paspārnē izveidotā komiteja vētīja Finanšu ministrijas (FM) apkopotos datus par dažādu partiju iniciēto priekšlikumu ietekmi uz valsts budžetu. Tāpat tika runāts par Latvijas tautsaimniecības attīstības tendencēm, kuras esot mēreni optimistiskas.

“Mēs neesam krīzes situācijā, mēs neesam arī finansiālā paradīzē, bet mēs esam stabilā vietā, kur ir jāatrod labākais, ko var izdarīt ar ierobežotiem līdzekļiem,” saka “KPV LV” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Atis Zakatistovs.

Finanšu ministrijas scenāriji liecina, ka, piemēram, neapliekamā minimuma celšana līdz 500 eiro nākamgad izmaksātu 119 miljonus eiro. Savukārt minimālas algas celšanai līdz šim slieksnim būtu pozitīvs efekts uz budžeta ienākumiem, kuri palielinātos par pieciem miljoniem eiro.

Jaunā konservatīvā partija (JKP) uzskata, ka valsts budžets ko tādu var atļauties. “Es esmu ļoti optimistisks, iznākot no šīm sarunām, jo pirms vēlēšanām visi runāja, ka JKP plāns 3×500 ir maksās 1,7 miljardu eiro,” pauž JKP pārstāvošais deputāts Krišjānis Feldmans.

Tomēr citas partijas nesteidz piekrist tik radikālām izmaiņām, jo tās varētu noēst visu nākamgad budžetā pieejamo fiskālo telpu, kuras apmērs gan būs zināms tikai nākamnedēļ.

“Ja naudas nav, tad naudas nav,” saka “Attīstībai/Par!” deputāts Mārtiņš Bondars. “Attīstībai/Par” galvenā prioritāte ir veselības aprūpes budžets, tostarp mediķu algu celšana, kam arī tiek prasīti vairāk nekā simts miljoni eiro. Kā noskaidroja TV3 Ziņas, starp Finanšu ministrijas sagatavotajiem scenārijiem ir arī mikrouzņēmuma nodokļu celšana no esošajiem 15 līdz 20 un vairāk procentiem. Tas nodrošinātu vairāku desmitu miljonu eiro ienākumus budžetā, savukārt strādājošie piedalītos veselības apdrošināšanas sistēmā. Partiju pārstāvji gan uzsver, ka vienošanās ne par vienu nodokļu izmaiņu nav panākta.

“Katrā ziņā tas būtiski neskars plašu iedzīvotāju skaitu, ja tas arī notiks,” saka Zakatistovs. “Es esmu diezgan drošs, ka bez kādām nodokļu izmaiņām nākamā gada budžetu piecu partiju koalīcija nevarēs pieņemt. Tas ir atklāti un godīgi jāpasaka, un tas visiem ir jāsaprot,” pauž Feldmans.

Partneri gan kategoriski noliedz izskanējušās runas par PVN celšanu. Drīzāk otrādi, PVN likmi varētu samazināt grāmatu izdevējiem un restorānu jomai.