Kas ir un kā darbosies trīs viedpilsētas pilotteritorijas Rīgā?

0 Komentāru

Rīgas domes deputāti 12. maijā balsos par īpašu zonu jeb viedpilsētu pilotteritoriju izveidošanu Rīgā, kurās dažādi uzņēmumi un tā dēvētie stārtapi varēs testēt savus izgudrojumus pilsētas vidē, informē “900 sekundes”.

Viena no viedpilsētas tehnoloģiju pilotteritorijām atradīsies iepretī VEF kultūras pilij. Tur jau tagad apkārt esošie uzņēmumi ir novietojuši viedsoliņu, novērošanas kameru un dažādus sensorus uz apgaismes staba. Taču tas viss nāca caur pamatīgām pūlēm.

“Lai saskaņotu vienu kameru, vienu sensoru paiet 18 mēneši. Ja tu esi jaunuzņēmējs, tev vienkārši nav laika,” sacīja inovāciju kustības “Vefresh” vadītājs Viesturs Celmiņš.

Inovāciju kustības “Vefresh” vadītājs raksturo smagnējo birokrātisko vidi Rīgā un arī pārējā valstī. Jauniem uzņēmumiem, kas veido dažādus nebijušus risinājumus, ir svarīgi, lai viņi spēj iespējami īsā laikā veikt savu izgudrojumu testus tieši reālos apstākļos, kur ir, piemēram, huligāni, putni, kaķi, vējš, lietus, paaugstināta, pazemināta gaida temperatūra.

Tieši sarežģītie un ilgstošie saskaņošanas procesi atgrūž jaunus uzņēmumus un investorus no darbošanās Rīgā.

“Līdz ar to Latvijā neveidojas jaunuzņēmumi, kas strādātu šajā jomā, jo viņi zina, ka viņu ceļu kartē provizoriski prasīs pusotru gadu saskaņot kaut ko, viņi saka, – mēs tur neejam, tā ir naudas dedzināšana. Tāpēc lietas stāv uz vietas,” skaidroja Celmiņš.

Rīgas domes pārstāve norāda uz vienu no iemesliem, kā piemēru minot to, ka luksoforus apsaimnieko vieni, pieturas citi, pilsētas pārvaldība esot sadrumstalota, kāpēc līdz šim iekārtu uzstādīšana pilsētā prasīja ļoti ilgu laiku. Turpmāk šķēršļiem vajadzētu kļūt mazākiem, jo ir nolemts izveidot trīs teritorijas galvaspilsētā, kur dažādu izgudrojumu testēšanu saskaņot būs krietni ātrāk nekā līdz šim.

“Viens no viedpilsētas inovāciju testēšanas punktiem atradīsies Rīgas Tehniskās universitātes teritorijā. Tur zinātnieki vairāk koncentrēsies uz jaunu zaļo inovāciju testēšanu,” skaidroja Rīgas domes Attīstības komitejas vadītāja Inese Andersone.

Savukārt Torņakalnā, jaunajā Latvijas Universitātes studentu pilsētiņā būs trešā teritorija, kur dažādu inovāciju testēšanu pilsētas apstākļos saskaņot būs krietni ātrāk nekā līdz šim. Pašvaldības Attīstības komitejas vadītāja norāda, ka uzņēmējiem un pētniekiem vairs nebūs jāsaņem saskaņojumi teju neskaitāmi daudzās iestādēs.

“Pilsētas attīstības departamentā būs atbildīgais cilvēks, kas to koordinēs, lai procesu padarītu divu nedēļu vai mēneša laikā. Uzņēmējs vēršoties pie mums varēs savu ierīci izvietot pilsētvidē,” teica RD Attīstības komitejas vadītāja Inese Andersone.

Attīstības komitejā jau tagad gaida uzņēmēju pieteikumus. Pat vēl vairāk, atsevišķos gadījumos jauniem uzņēmumiem ir iespēja iegūt arī finansiālu atbalstu inovāciju testu veikšanai.

Rīgas attīstības komitejā norāda, ka jau notiek darbs pie nākamās teritorijas projekta īstenošanas. Tā būs īpaša teritorija dronu un citu bezpilota lidaparātu testēšanai.

0 Komentāru