Jelgavas autobusu rūpnīca Amo Plant kopš aprīļa nemaksā algas

Komentāri
Jelgavas autobusu rūpnīca Amo Plant kopš aprīļa nemaksā algas
Foto: LETA

Aptuveni divdesmit uzņēmuma darbiniekiem kopš aprīļa Jelgavas autobusu rūpnīca Amo Plant, kas, ienākot tirgū, paziņoja par ambicioziem plāniem, nav izmaksājusi algas, liecina portāla Skaties.lv rīcībā esošā informācija. Atlaistie darbinieki portālam Skaties.lv pauda bažas, ka Jelgavas rūpnīca drīz vien varētu bankrotēt.

”Jaunā AS AMO Plant vadība uzticību ir zaudējusi jau pirmajos mēnešos, darbos apliecinot, ka viņu solījumi nav ne plika graša vērti,” norāda bijusī a/s Amo Plant darbiniece Irina Bugrova. Bijušie darbinieki paziņojumā medijiem notiekošo rūpnīcā salīdzina ar deviņdesmito gadu saimniekošanas stilu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

To, ka algas nav izmaksātas aptuveni 20 cilvēkiem portālam Skaties.lv apstiprināja arī citi bijušie šī uzņēmuma darbinieki. Saskaņā ar Skaties.lv rīcībā esošo informāciju šāda situācija ir skārusi galvenokārt uzņēmuma vadošos darbiniekus, taču atlaisti arī zemāka līmeņa darbinieki.

Dzintra Krūze, bijusī Amo Plant mārketinga speciāliste:

Algas nav maksātas kopš aprīļa, un vēl ir darbinieki, no kuriem mēģināja tikt vaļā ar šantāžas palīdzību. Daudziem no mums lūdza uzrakstīt atlūgumus pēc paša vēlēšanās. Jaunā valde rīkojas ļoti neglīti. Zināms, ka, piemēram, ar sekretārēm ļoti viegli tika vaļā – lika uzrakstīt atlūgumu un atlaida tajā pašā dienā.

“Valdes maiņa notika augustā. Sākumā uzņēmumam bija ierosināts tiesiskās aizsardzības process, taču tagadējā valde to atcēla, sakot, ka kompānijai nav finansiālu problēmu. Rodas jautājums, kāpēc tad nav izmaksātas darbiniekiem algas,” stāsta Dz. Krūze.

Dz. Krūze uzņēmumā, nesaņemot atalgojumu nostrādāja kopš maija. Galu galā 1. oktobrī viņa tika atlaista, taču alga tā arī nav izmaksāta.

Par situāciju Amo Plant ir informēta gan Jelgavas darba inspekcija, gan Jelgavas dome, kurai uzņēmumā pieder neliels skaits akciju, norāda Dz. Krūze.

Viens no piemēriem ir I. Burgovas stāsts. Viņai tika lūgts pamest darbu, un kopš atlaišanas jaunais valdes loceklis Valērijs Jukņēvičs šā gada 3. oktobrī, slēdzot vienošanos, solīja izmaksāt viņai nesamaksāto darba algu un atlaišanas pabalstu. Solītais nepiepildījās, tādēļ 2014. gada 4. novembrī I. Bugrova vērsās tiesā ar pieteikumu par saistību piespiedu izpildīšanu brīdinājuma kārtībā. Tiesā a/s Amo Plant valdes loceklis Valērijs Jukņēvičs saistības neatzina, teikts Amo Plant darbinieku paziņojumā medijiem.

Pirms nedēļas I. Bugrova vērsās Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Kriminālpolicijā ar lūgumu saukt AS Amo plant valdes locekli Valēriju Juhņēviču pie kriminālatbildības pēc par nepatiesas liecības vai paskaidrojuma sniegšanu.

Viņa zina stāstīt, ka šobrīd lielākie kreditori veic aktīvas darbības, apķīlājot AS Amo Plant aktīvus. Tostarp Valsts ieņēmumu dienesta (VID) nesegtais nodokļu prasījums atbilstoši publiski pieejamai informācijai ir vairāk nekā 750 tūkstoši eiro. Pēc I. Bugrovas rīcībā esošās informācijas, VID ir apķīlājis AS Amo Plant norēķinu kontus un uz nekustamajiem īpašumiem reģistrējis hipotēkas. ”Šajā situācijā vismazāk aizsargātie kreditori – darbinieki – bija spiesti steidzīgi meklēt risinājumu tiesiskā ceļā, iesniedzot pieteikumu par uzņēmuma pasludināšanu par maksātnespējīgu. Darbinieku ieskatā maksātnespēja ir viena no iespējām, kā nepieļaut prettiesisku uzņēmuma aktīvu atsavināšanu un naudas līdzekļu aizplūšanu nezināmā virzienā,” norāda bijusī darbiniece.

Jelgavas tiesā lietas izskatīšana vairākkārt tiek atlikta, ”jo katru nedēļu pieteikumam pievienojas vairāki kreditori, kuru saistības ilgstoši netiek pildītas”. Nākamā tiesas sēde jautājuma izskatīšanai nozīmēta uz 18. decembri.

2005. gadā Amo Plant Latvijas tirgū ienāca ar ambicioziem plāniem atjaunot autobūves industriju. Jelgavas uzņēmumā tika adaptēts sērijveida komerctransports un tapa arī uzņēmuma lepnums – autobuss Ambassador. Vēl šā gada rudenī tas piedalījās Latvijas autobūves goda aplī Ar Latvijām pa Latviju, kopā ar RAF ”busiņiem” apceļojot Latgali un Vidzemi un prezentējot Latvijas autobūves vēsturi un šodienu.

Lielākais Amo Plant akcionārs ir Maskavas pašvaldība. Neliela akciju daļa pieder arī Jelgavas domei.

Lasi vēl