Izbeidz krimināllietu pret Repši un citām amatpersonām par galvojumu “Liepājas metalurgam”

16 komentāri

Ģenerālprokuratūra izbeigusi krimināllietu pret bijušo finanšu ministru Einaru Repši un citām amatpersonām par savulaik izsniegto valsts galvojumu daudzmiljonu kredītam, ko paņēma grimstošais metalurģijas milzis – uzņēmums “Liepājas metalurgs”.

Prokuratūra saka – izrādījās, ka tur nav nekā krimināla, taču par šādu secinājumu šokēta ir Valsts kontrole.

Kriminālprocesu par Finanšu ministrijas un Valsts kases amatpersonu darbību tiesiskumu, pirms desmit gadiem “Liepājas metalurgam” izsniedzot valsts galvojumu 60 miljonu latu jeb 85 miljonu eiro apmērā, Valsts policija sāka 2015.gadā. Uz izmeklēšanu pamudināja Valsts kontroles revīzijā atklātie fakti, ka galvojums piešķirts, rūpīgi neizvērtējot rūpnīcas iespējas kredītu atdot. Tam piekrita arī Valsts policija.

Pērn Ģenerālprokuratūra izvirzīja apsūdzības četrām Valsts kases un vienai Finanšu ministrijas amatpersonai par pienākumu nepildīšanu, ja ar to izraisītas smagas sekas. Neoficiāla informācija liecina, ka starp apsūdzētajiem minēts bijušais finanšu ministrs Einars Repše, kurš galvojumu parakstīja, un Valsts kases pārvaldnieks Kaspars Āboliņš, kura vadība notika galvojama izvērtēšana. Tomēr par lielu pārsteigumu Valsts kontrolierei pirms divām dienām kriminālproces izbeigts, atceļot apsūdzības.

“Man bija diezgan liels šoks, kad saņēmu Ģenerālprokuratūras vēstuli, ka ir izbeigta krimināllieta par “Liepājas metalurga” piecām amatpersonām, pret kurām pēc mūsu revīzijas bija sākta kriminālvajāšana, un tagad tas ir izbeigts. Atcerēsimies, par ko ir runa – tas ir vairāk nekā 60 miljoni, kur valsts izsniedza galvojumu “Liepājas metalurgam”. Tur bija gan valsts amatpersonu, gan politiķu paraksti,” saka Valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

Par lietu atbildīgais prokurors norāda, ka lieta izbeigta noziedzīga nodarījuma sastāva trūkuma dēļ. Sākotnēji Valsts policijas ekspertīžu centra speciālisti tiešām secinājuši, ka galvojums piešķirts, neizvērtējot “Liepājas metalurga” iespējas to atdot. Tomēr vēlāk piesaistītie auditorkompānijas “KPMG” un valsts finanšu institūcijas  “Altum” eksperti secinājuši pretējo – valsts riskus izvērtējusi.

“Ņemot vērā visus šos pieradījumus kopumā – gan liecības, gan ekspertu atzinumus – nācās secināt, ka nav pamata turpināt kriminālvajāšanu pret šīm amatpersonām, pret ko tā bija uzsākta. Līdz ar to man bija jāpieņem lēmums par kriminālprocesa izbeigšanu,” skaidro prokurors Aivis Zalužinskis.

Jāatgādina, ka četrus gadus vēlāk pēc galvojuma izsniegšanas “Liepājas metalurgs” piedzīvoja pamatīgu krīzi, vairākkārtīgi tika pasludināts par maksātnespējīgu, pārdots, bet šobrīd ražošana pilnībā ir apturēta.

“Kriminālprocesā bija jāizvērtē valsts amatpersonu rīcība, vai viņi 2009.gadā izdarīja to, ko viņiem ir jāizdara atbilstoši tiesiskajam regulējumam, viņu tiešajiem darba pienākumiem. Un šajā sakarā tika konstatēts, ka viņi izdarīja savu darbu un nolaidību nepieļāva. Tie notikumi, kas notika pēc tam, kāpēc “Liepājas metalurgs” nespēja pildīt savas saistības, tas vairs nebija šī kriminālprocesa uzdevums to skaidrot,” saka Zalužinskis.

Repše TV3 Ziņām īsziņā uzsvēra, ka patiesība ir noskaidrota, proti, viņš izsniedzis galvojumu valstij svarīga un ilgstoši strādājoša uzņēmuma modernizācijai.

Tikmēr Valsts policija turpina izmeklēšanu par “Liepājas metalurga” bijušās vadības atbildību, saņemot un izlietojot tērauda elektriskās krāsns iegādei piešķirtos līdzekļus. Uz doto brīdi Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē lietvedībā ir viens kriminālproces saistībā ar “Liepājas metalurgu”, kas tiek izmeklēts pēc krimināllikuma panta par krāpšanu lielos apmēros.

Publisko aktīvu pārvaldītājs “Possessor”, kas “Liepājas metalurga” sāgā pārstāv valsti kā kreditors, TV3 Ziņas informēja, ka no galvotajiem 85 miljoniem eiro līdz šim nav atgūti 57 miljoni. Zaudētā summa gan nebūšot tik liela, jo joprojām tiek meklēts pircējs elektriskajai krāsnij, kuras iegādei savulaik galvojums tika dots.

16 komentāri