Investors: Vēl garš ceļš ejams, lai Latvijā izveidotos starptautiski pieņemams īpašumu tirgus

0 Komentāru
Investors: Vēl garš ceļš ejams, lai Latvijā izveidotos starptautiski pieņemams īpašumu tirgus
Foto: LETA

Baltijas valstīs un īpaši Latvijā vēl ir garš ceļš ejams, lai izveidotu starptautiski pieņemamu nekustamo īpašumu tirgu, kas būtu interesants starptautiskajiem investīciju fondiem, šodien konferencē Starptautiskās investīcijas nekustamajos īpašumos Latvijā 2014 sacīja Norvēģijas investīciju kompānijas New Agenda Partners AS vadošais partneris Egils Bauers-Nilsens.

“Patlaban izveidojies apburtais loks – mazais tirgus apjoms rada mazu starptautisko interesi, bet lielo starptautisko investīciju fondu neesamība tirgū rada mazus darījumu apjomus,” skaidroja Bauers-Nilsens.

Viņš akcentēja, ka ir pienācis laiks pārraut šo apburto loku, jo nekustamā īpašuma tirgus attīstībai nepieciešamā infrastruktūra – projektu vadītāji, arhitekti, celtniecības kompānijas, bankas, juridiskās konsultācijas, grāmatvedības pakalpojumi u. tml. – Latvijā ir ļoti attīstīta.

Bauers-Nilsens norādīja, ka ir trīs pamatjautājumi, kuriem pievērš uzmanību jebkurš investors – vai tiesiskā un politiskā vide valstī ir caurspīdīga, vai valstī ir laba un stabila īrnieku bāze, vai īpašumu tirgus valstī ir racionāls un tajā darbojas stabili un racionāli operatori.

“Kopumā tiesiskā bāze ir kārtībā, taču jāvērš uzmanība uz nekustamā īpašuma nodokli, kas Latvijā ir lielāks nekā kaimiņvalstīs. Ko industrija ir paveikusi šajā virzienā? Tāpat Latvijā ir pārāk lēna un birokrātiska darījumu slēgšanas procedūra, reizēm tā aizņem pat divas nedēļas, un šajā laikā investora nauda ir iesaldēta,” skaidroja Bauers-Nilsens.

Arī īrnieku bāzē ir nepieciešami ilggadējie īres līgumi, pretējā gadījumā jauna celtniecība nenotiks. “Ņemot vērā to, ka Latvijā vidējais telpu īres līgums ir trīs gadi, nopietnam investoram ir grūti ienākt tirgū. Nepieciešami ilgtermiņa īrnieki,” sacīja Bauers-Nilsens.

Viņš piebilda, ka arī tirgū strādājošie operatori, lai arī ir kļuvuši profesionālāki, tomēr vēl ne vienmēr saprot tādus jēdzienus kā atrašanās vieta, atdeve, peļņa, īpašuma kvalitāte, ar īpašumu saistītie riski. “Bieži vien tie ir iemesli, kuru dēļ darījumi nenotiek. Ko dara mākleri? Kāpēc viņi nepalīdz īpašumu pārdevējiem saprast tirgus darbības pamatprincipus?” jautāja Bauers-Nilsens.

Investors rezumēja, ka nepieciešamā infrastruktūra Latvijā pastāv, taču tirgus nefunkcionē pietiekami labi, darījumu apjomi ir mazi, nav lielo starptautisko investoru un tirgū darbojas tikai Skandināvijas investīciju fondi, kuri te jau ir sen.

“Domāju, ka visiem ar tirgu saistītajiem būtu jāizveido organizācija, kas nodarbosies ar tirgus attīstību. Ātra risinājuma te nav,” sacīja Bauers-Nilsens.

Viņš piebilda, ka valstij ir būtiski, lai ārvalstu investori ieguldītu īpašumu tirgū, jo nekustamo īpašumu bizness ir svarīgs attīstības faktors jebkurai ekonomikai, turklāt ārvalstu investori, atstājot valsti, savus aktīvus nevar paņemt sev līdzi – tie paliek valstī.

0 Komentāru