Ilgstošais sausums samazina potenciālo dārzeņu ražas apmēru

2 komentāri

Ieieildzis karstuma periods, kas turpināsies arī nākamnedēļ, tikmēr visnepacietīgāk lietu gaida dārzeņu audzētāji – visbēdīgākajā situācijā patlaban ir kartupeļu lauki Kurzemē, vēsta TV3 Ziņas.

Lai arī ķirbis ir siltummīlis, taču pat tam šīs vasaras sausums ir par ilgu. Raženi aug tie ķirbji, kas aizmetās pirms lielā karstuma. Vēlākās šķirnes – pārtrauca augšanu vispār.

Bruno Lielkāja, zemnieku saimniecības “Zālītes” īpašnieks

“Ziedu ir daudz, bet ķirbi aizmetušies nav. Viņam ir par karstu, neveido augļus. Vēlā raža tiek ietekmēta ar to, ka var arī nebūt.”

Mārupes novada zemnieku saimniecībā “Zālītes” jau apzinās – dārzeņu kooperatīvā nodos uz pusi mazāku ražu nekā pērn. Mīnusos nebūs, bet arī ne liela peļņa.

“Ja tas ķirbis aizmetīsies pēc nedēļām divām, kad būs vēsāks, slapjāks, tas nebūs gatavs līdz rudenim. Nepaspēs nogatavoties,” secina zemnieku saimniecības “Zālītes” īpašnieks.

“Tie lauki, kuros tagad vācam ražu, cieš pašreiz. Te redzam, ka vagā mitrums pietiek, lai izdzīvotu, bet lai būtu ražīgi – mitrums nepietiek,” atzīst saimnieks.

Latvijas vadošās zemnieku saimniecības “Ezerkauliņu” vagās Salaspilī burkāni un bietes ar pēdējiem spēkiem vēl turas pretī sausumam, bet jaunnedēļ, ja tiešām karstuma rekordi bez lietus, tiks ietekmēts dārzeņu ražīgums.

Kaspars Brunovskis, zemnieku saimniecības “Ezerkauliņi” īpašnieks

“Ja nebūs lietus, nebūs tonnas. Būs mazāka raža. Sliktākajā gadījumā augi var ciest un iet bojā. Tie ir kartupeļi, tie ir burkāni, bietes, kāposti.”

Vairākus hektārus plašos dārzeņu laukus būtu bezjēdzīgi laistīt, jo lielākā daļa ūdens vienkārši iztvaikotu.

“Ezerkauliņu” saimnieks saka – ja pat sausums nodarīs skādi ražai, tad valstij nevajag maksāt kompensācijas zemniekiem. Tas esot normāls biznesa risks. Tā vietā valsts var palīdzēt, izsludinot mērķtiecīgas atbalsta programmas, piemēram, lauku laistīšanas sistēmas ierīkošanai.

“Es uzskatu, ka nedrīkst visu laiku stuēt. Ir jādod vienu reizi iespēja modernizēties, ir jāuzstāda laistīšanas iekārtas. Ir jādod atbalsts laistīšanas sistēmu ierīkošanai, veco, padomju laika, atjaunošanai,” spriež Brunovskis.

Tieši kolhoza laikos izbūvētā un saimniecības līdz šim darba kārtībā uzturētā laistīšanas sistēma glābj “Ezerkauliņus”.

“Ja būs mazāka tonnāžā, būs mazāks produkcijas apjoms tirgū, līdz ar to būs augstāka cena. Ar to jārēķinās, ka mazāka raža nozīmē augstāku cenu,” tā zemnieku saimniecības “Ezerkauliņi” īpašnieks.

Lielāko postu sausums nodarījis kartupeļiem Kurzemē. Lauku konsultāciju un izglītības centrā gan saka – situācija nav vienlīdz slikta visā valstī. Daudzviet nokrišņi bijuši vajadzīgā apjomā.

2 komentāri