Komentāri
“Hyundai Rotem”: Līdz 2016.gadam jaunus vilcienus var piegādāt tikai viens ražotājs
Foto: LETA

Satiksmes ministra Anrija Matīsa (V) izteikumi par AS “Pasažieru vilciens” apturēto vilcienu iepirkumu, ka ritošā sastāva nomaiņa noteikti ir jāveic jau līdz 2016.gadam, rada aizdomas par viena iepirkuma pretendenta lobēšanu, biznesa portālam “Nozare.lv” sacīja “Hyundai” korporācijas autorizētais pārstāvis Latvijā Māris Gavars.

Dienvidkorejas uzņēmums “Hyundai Rotem Company” (“Hyundai Rotem”), kura iesniegto piedāvājumu “Pasažieru vilciena” iepirkumu komisija noraidīja, jo tas neatbilda iepirkumu nosacījumos definētajām kvalifikācijas prasībām, pauda gandarījumu, ka “netika pieņemts absurds lēmums, kura dēļ valsts pārmaksātu prāvu summu par jaunajiem vilcieniem”.

Tomēr Dienvidkorejas uzņēmumu dara bažīgu Matīsa izteikumi, ka ritošā sastāva nomaiņa noteikti ir jāveic jau līdz 2016.gadam.

“Tik ātri vilcienus piegādāt var paspēt tikai viens no iepriekšējā iepirkuma dalībniekiem. Tādējādi var sacīt, ka, ja iepriekš bija aizdomas par viena kandidāta lobēšanu, tad tagad tās nav mazinājušās,” atzina Gavars, neminot, par kuru pretendentu ir runa.

“Hyundai Rotem” pārstāvis piebilda, ka, lai arī kāda iepirkuma procedūra tiktu izvēlēta, tai ir jābūt caurskatāmai un atklātai.

Gavars arī atzina, ka “Huyndai Rotem” diskvalifikācija un izslēgšana no konkursa, ignorējot piedāvāto cenu, kas, pēc kompānijas domām, bija būtiski izdevīgāka nekā konkurentam, kā arī pozitīvo darbības pieredzi daudzās pasaules valstīs, “Hyundai Rotem” liek šaubīties par to, vai līdz šim iepirkums īstenots godprātīgi. “Nav pieļaujama diskriminējoša pieeja attiecībā uz kritērijiem, pēc kādiem vērtē iepirkuma pretendentus,” piebilda Gavars.

“Hyundai Rotem” ieskatā svarīgi konkursos izmantot starptautisko praksi, kuras pamatā ir caurskatāmības princips – atklātas jautājumu un atbilžu sesijas par nolikumu, piedāvājuma prezentācija un oficiālas pārrunas ar dalībniekiem. Turklāt konkursa nolikuma izstrādes posmā būtu jāpiesaista speciālisti, kam ir pieredze šāda mēroga iepirkumos.

Jau ziņots, ka AS “Pasažieru vilciens” jaunā valde pieņēma lēmumu pārtraukt vilcienu iepirkuma procedūru, jo tās turpināšana neatbilst uzņēmuma interesēm un finansiālajām iespējām. Valde plāno līdz augusta beigām sagatavot ceļa karti, kādā veidā nonākt līdz veiksmīgai ritošā sastāva nomaiņai paredzētajā termiņā – līdz 2016.gadam, teikts uzņēmuma paziņojumā medijiem.

Savukārt satiksmes ministrs Anrijs Matīss (V) atzina, ka “Pasažieru vilciens” nevar atļauties tik dārgus vilcienus, kā piedāvāja “Stadler”. Savukārt esošajā vilcienu iepirkumā finansējuma modeli mainīt nedrīkst. Līdz ar to ir nolemts, ka mēneša laikā jāatrod modelis, kā iegādāties vilcienus par adekvātu cenu.

Šī ir jau otrā reize, kad neizdodas iecere konkursā tikt pie jauniem vilcieniem. Pirms tam, 2012.gada aprīlī, “Pasažieru vilciens” un Spānijas uzņēmums “Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles” (CAF) parakstīja līgumu par jaunu vilcienu piegādi Latvijai. Vēlāk tika konstatēts, ka Nila Freivalda vadītās “Pasažieru vilciena” valdes parakstītais līgums neatbilst sākotnējam iepirkuma nolikumam, kādēļ var tikt apdraudēta Eiropas Savienības fondu finansējuma saņemšana šim darījumam. Taču par līguma grozījumiem ar CAF vienošanās netika panākta. Neveiksmīgajā vilcienu iepirkumā neizmantoto Kohēzijas fonda finansējumu valdība pārdalīja par labu citiem ar dzelzceļu saistītiem projektiem.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl