1 komentārs
Grieķijas bankrots vai izstāšanās no eirozonas neietekmētu Latvijas ekonomiku
FOTO: LETA

Nedz Grieķijas bankrots, nedz tās iespējamā izstāšanās no eirozonas negatīvi neietekmētu Latvijas ekonomiku, tā uzskata LNT Ziņu aptaujātie ekonomikas eksperti. Viņi norāda, ka mūsu tautsaimniecības saistība ar šo valsti ir ļoti minimāla.

Ja Grieķija nepanāks vienošanos ar aizdevējiem un tai nepietiek naudas algu un pensiju izmaksai, Latvijas Banka ieskicē dažādus scenārijus. Tad jau bankrotējušās Grieķijas valdība maksājumus uz kādu laiku var atlikt vai naudas vietā daļu izmaksā valdības īstermiņa obligācijās.

Latvijas Bankas ekonomiste Ieva Skrīvere uzsver, ka Grieķijas bankrots vēl nenozīmē šīs valsts izstāšanos no eirozonas, kas amatpersonu sarunās ieguvusi saīsinājumu Grexit. Tā var būt maksātnespējīga, arī atrodoties eirozonā. Bet izstāšanās pēc pašreizējiem līgumiem iespējama, vien Grieķijai pieņemot lēmumu aiziet arī no Eiropas Savienības.

“Tīri teorētiski papīrs jau panes visu, un jebkurā brīdī var kko pierakstīt, bet pēc esošajiem līgumiem, kāda situācija ir šodien, nē, viņi nevar izstāties no eirozonas,” norāda Skrīvere.

Ja iestājas “x stunda” un Grieķija bankrotē, tad lielākie cietēji būtu paši grieķi, eirozonai šis satricinājums būtu izturams, bet Latviju tas skartu ļoti minimāli.

“Eksports mums uz Grieķiju ir aptuveni 0,1% no kopējā, un tas ir ļoti maz. Netiešā ietekme caur tirdzniecību arī ir relatīvi maza, Grieķija ir 2% no eirozonas kopējā iekšzemes kopprodukta, arī tur tiešā ietekme ir maz. Un arī attiecībā uz finanšu sektoru, tātad, mēs neesam aizdevuši Grieķijai tieši mēs kā valdība. Un otrkārt, arī Latvijas komercbankām nav ievērojams apjoms Grieķijas obligācijas,” skaidroja eksperte.

Latvijas Banka kā pamata scenāriju izskata variantu, ka vienošanās tiks panākta.

Tikmēr investīciju baņķieris Ģirts Rungainis pauda viedokli, ka Grieķiju vajadzētu izmest no eirozonas, jo tas pašu eirozonu un Latviju ietekmētu pozitīvi. Un pat būtu labi, ja tas notiktu tagad – tas būtu Latvijas prezidentūras augstākais punkts.

“Pašreizējā Grieķijas atrašanās tādā stāvoklī un mēģināšana graut Eiropas vienotību ar šantāžas palīdzību, ar ultimātiem samazina eiro vērtību un apgrūtina visu Eiropas funkcionēšanu. Grieķijai nevajadzēja būt eirozonā, viņa ir parādījusi nespēju tajā funkcionēt un šobrīd viņa mēģina šo zonu sagraut, kas ir izdevīgi tikai eiro un Eiropas ienaidniekiem. Pirmkārt, mēs redzam Krievijas atbalstu,” norādīja Rungainis.

Viņš arī uzskata, ka Latvijai, kas 2008.gadā pati veica sāpīgas reformas, būtu nepieņemami, ka tās kaut viens samaksātais cents nonāktu pie Grieķijas pensionāriem, kas pensionējas 50 gadu vecumā ar augstākām pensijām nekā Latvijā.

TOP komentāri

  • Gunis
    0 0 0

    Gunis

    Latviju nekas vairs nevar ietekmēt,tāpat jau ir mēslos līdz ausīm.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl