Graudu iepirkuma cena var nokrist līdz pašizmaksas līmenim

Komentāri

Graudaugu audzētājiem Latvijā gaidāms grūts gads, – vērtē Zemkopības ministrijā. Eiropā jau šobrīd ir lieli graudu uzkrājumi, un vairāki indikatori liecina, – šoruden iepirkuma cenas atkal dzīs lejā graudu pārprodukcija.  Latvijas zemnieki gan nebīstas un aktīvi uzsākuši jauno sējumu darbus.

Zaļie lauku klajumi rāda, – salna šogad saudzējusi ziemāju sējumus. Lielu postījumu Latvijā nav. Taču pavasara sējas darbi zemniekiem daudzviet Latvijā sākušies ar zaudējumiem. Augsne pārāk mitra. Tādēļ jāiegulda papildu nauda tās kultivēšanā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Foto

Kamēr sējmašīnas šobrīd vēl tik uz laukiem, zemnieki cer – vasaras beigās būs ne tikai labs iekūlums, bet arī cenas pasaules graudu biržā.”Rapšiem cenas varētu būt pieņemamas, bet kviešiem – ļoti zemas. Tā cena arī pagājušā gadā nebija nekāda dižā. Šogad rādās, ka tik vēl nebūs zemāka tā cena. Diemžēl tāda situācija,” stāsta Ilgonis Rags, Lāčplēša grauds valdes priekšsēdētājs.

Šobrīd tonnu kviešus iepērk vidēji par 150 eiro, kas nav īpaši tālu no pašizmaksas. Par lielu peļņu zemnieki nerunā. Iemesls – Eiropā pērn bija labas ražas, tamdēļ joprojām lieli graudu uzkrājumi. Iepirkuma cenas kāpumu arī šoruden neprognozē Latvijas lauku konsultāciju centrā.

Mārtiņš Cimmermanis, Latvijas lauku konsultāciju centra vadītājs:
Tas ir tāds nopietns signāls saistībā ar Ukrainu, kas ļoti mēģinās ielauzties Eiropas tirgū saistībā ar asociācijas līgumu. Ukraiņu cerības uz Eiropu ir lielas, Ukraina ir milzīgs graudu audzētājs.

Līdz ar to ļaunākais scenārijs – cenas straujš kritums graudu pārprodukcijas dēļ. Arī situāciju Latvijas iekšējā tirgū šosezon pasliktinās pārprodukcija, jo gaidāms graudaugu platību pieaugums.

Video

Lasi vēl