Komentāri

Saistībā ar graudu cenu straujo kritumu, papildu izmaksām kulšanas sezonas laikā, kā arī ievērojamiem izdevumiem, pavasarī pārsējot laukus, graudkopības nozarei šogad ieņēmumi samazināsies par 220 miljoniem eiro, noskaidroja LNT Ziņas. Līdz ar to lauksaimniecības kooperatīvu vadītāji aicina situācijas risināšanā iesaistīties Zemkopības ministriju un valdību, informēja kooperatīvu pārstāvji.

Saskaņā ar kooperatīvu datiem pārtikas kviešu cenas laikā no 2013.gada 1.janvāra līdz 2014.gada septembrim samazinājušās par 36,6% jeb 86,30 eiro par vienu graudu tonnu. Septembrī ir piedzīvota zemākā pārtikas kviešu cena – 149,5 eiro par tonnu, kamēr 2012.gadā šajā pašā laikā pārtikas kviešu cena sasniedza 520 eiro. Graudkopji lēš, ka cenas samazinājums, ziemāju pārsēšana, kā arī papildus kaltēšanas izmaksas slapjās ražas dēļ šogad radījušas zaudējumus 220 miljonu eiro apmērā. Augsto izmaksu dēļ daudzām saimniecībām draud bankroti, taču situācijas dramatismu līdz šim ir mazinājuši kooperatīvi, kuri kreditē zemniekus.

Kooperatīva VAKS valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons:

Līdz šim cerējām tikt galā pašu spēkiem, taču zemā graudu cena komplektā ar augstajām izmaksām pārsēšanas un mitrā rudens dēļ ir darījušas savu. Jāņem vērā, ka arī iepriekšējais ražas gads nebija īpaši veiksmīgs. Iznākumā situācija daudzās saimniecībās ir ļoti smaga.

Arī kooperatīva Latraps ģenerāldirektors Edgars Ruža atzina, ka daudziem zemniekiem situācija ir ļoti sarežģīta, jo ienākumi nesedz izdevumus. “Atšķirībā no citām nozarēm graudkopība prasa ieguldījumus visa gada garumā, bet norēķināšanās ir tikai vienreiz. Zemgale ir īpaši sarežģītā situācijā, jo, kā atzīst pat ļoti pieredzējuši agronomi, šāda apmēra ziemāju izsalšana nebija iepriekš pieredzēta. Vasarāji ir mazāk ražīgi nekā ziemāji, sarežģītie novākšanas apstākļi ļoti sadārdzināja kaltēšanas izmaksas, un tas viss ietekmēja graudu kvalitāti. Taču visā pārējā pasaulē ir rekordražas un cenas ir būtiski kritušās,” sacīja Ruža.

Viņš arī norādīja, ka patlaban Latraps vēl kreditē savus zemniekus, bet nevarēs to darīt ilgstoši, jo “neesam banka, mums ir cits bizness”.

Tikmēr kooperatīva Durbes grauds valdes priekšsēdētājs Sandris Bēča norādīja – lai gan biržās graudu cena pēdējās dienās nedaudz kāpusi, zemniekiem tas nedod nekādu labumu, jo lielākā daļa graudu jau ir pārdoti. “Šobrīd šī cenas celšanās pat nāk viņiem par sliktu, jo līdz ar graudu cenu aug visu nepieciešamo izejvielu cenas,” sacīja uzņēmējs.

Kā ziņots, šonedēļ zemkopības ministrs Jānis Dūklavs Lauksaimnieku konsultatīvās padomes laikā tikās arī ar kooperatīvu vadītājiem, norādot, ka nozare varot cerēt uz atbalstu. “Dienaskārtībā ir arī jautājums par atbalstu graudkopjiem, kuriem šogad graudu pārprodukcijas un zemo cenu dēļ neklājas viegli,” sacīja Dūklavs.

Šajā sezonā kopējā graudaugu raža Latvijā ir apmēram 1,916 miljoni tonnu, kas ir par 11% vairāk nekā vidējā graudu kopraža pēdējos piecos gados.

Graudaugi tika iesēti 644 000 hektāru platībā, kas ir par 10% jeb 60 000 hektāru vairāk nekā 2013. gadā.

Latvijā 2013. gada sezonā graudu kopējā raža bija 1,9 miljoni tonnu, nesasniedzot visu laiku rekordu – 2,1 miljonu tonnu, kas tika ievākts 2012. gadā.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl