FOTO: Vienām un tām pašām sadzīves precēm Latvijā un Vācijā būtiski atšķiras cenas

53 komentāri
FOTO: Vienām un tām pašām sadzīves precēm Latvijā un Vācijā būtiski atšķiras cenas
Foto avots: Gints Siliņš, Facebook

Lai arī Vācijā dzīves līmenis un vidējā alga ir krietni vien augstāka nekā Latvijā, salīdzinot dažādu preču cenas Latvijas un Vācijas veikalu plauktos, varētu domāt, ka latviešu dzīves līmenis jau sen apsteidzis Veco Eiropu.

Piemēram, Biotherm zīmola nomierinošs līdzeklis ādai Vācijā maksā 32 eiro, kamēr Latvija akurāt par 11 eiro vairāk – 43 eiro. Savukārt veļas mazgāšanas līdzeklis Persil Vācijā maksā 3,95 eiro, bet Latvijā par identisku piedāvājumu ir jāšķiras no 7,24 eiro.

Lūk, foto!

Latvijas tirgotāju asociācijas (LTA) prezidents Henriks Danusēvičs portālam Skaties.lv pauda, ka faktiski šīs cenas ietekmē divi galvenie faktori – pirmais ir tas, ka preču ražotāji mazās ekonomikās, kāda ir Latvija, pārdot mazāku preču skaitu, lai arī reklāmā tiek ieguldīts teju vienlīdzīgs līdzekļu apjoms. Līdz ar to varētu būt situācija, kad preces tiek pārdotas par augstākām cenām pašiem mazumtirgotājiem.

Taču pie vainas ir arī nodokļu sistēma Latvijā, ir pārliecināts H. Danusēvičs. Piemēram, Vācijā iedzīvotāju ienākumu nodokļu likme pārdevējiem ir jāmaksā, sākot no 700 eiro lielas algas. Savukārt Latvijā iedzīvotāju ienākumu nodoklis ir 23% apmērā arī tad, ja pārdevēja alga ir 400 eiro.

“Pārdevēju algas ir nozīmīgs faktors, kas veido preces cenu veikala plauktā – faktiski tā ir apmēram puse no cenas ietekmes,” portālam Skaties.lv norāda LTA vadītājs.

Tajā pašā laikā preces cenu ietekmē arī tādi faktori kā, piemēram, tas, cik daudz līdzekļu pārdevējam ir jātērē, dodoties ceļā uz darbu. “Ja Vācijā biļete maksā vienu eiro un ar to var braukt vienu stundu visos transportos, tad Latvijā jāšķiras no diviem eiro. Tas arī ietekmē pārdevēja algu, un, līdz ar to – arī preces cenu,” skaidro H. Danusēvičs.

Situācijā, ka Latvijā preces maksā dārgāk nekā Vācijā, varētu mainīties tad, ja mūsu valstī ienāktu kāds no globālajiem tirgotājiem, piemēram, Walmart. Tiesa gan, arī tad vēl pastāv iespēja, ka lielais tirgotājs gribēs pieskaņoties tirgū valdošajam cenu līmenim.

53 komentāri