Finanšu krīze Ķīnā var ietekmēt ikvienu no mums, arī Latvijā

Komentāri

Nopietnas bažas visā pasaulē par nākamās krīzes tuvošanos rada Ķīna, kura jau otrreiz šā gada laikā ir apturējusi Šanhajas biržas darbu, lai bremzētu iespējamu vērtspapīru tirgus krahu.

Ar vienu lietu gan ir jārēķinās – Ķīnas ekonomiskās atdzišanas smogs, pārnestā nozīmē, var izplatīties arī tālāk. Ja planētas attīstības tempu pirmrindnieks 2016.gadu sācis izsakot un pierādot aizvien drūmākas prognozes, tas ietekmēs jebkuru – arī Latvija var droši izrādīt pietāti savām izaugsmes prognozēm, jo, kaut arī esam maza un fleksibla valsts, krītoties Rietumu attīstības tempiem, arī mūsu izaugsmes stāsts kļūst riskants. Saule lec austrumos. Un šobrīd izskatās, ka arī visas planētas ekonomikas attīstība ir atkarīga no Ķīnas spējas turpināt attīstīties.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Skaties video un uzzini, ko tas nozīmē!

Šobrīd Šanhajas birža Ķīnas Tautas Republikā jau tuvojas darba dienas noslēgumam un tiek vērota ar lielu rūpību. Tam ir pamatots iemesls – pagājušā nedēļā pirmdienā tika slēgta tirdzniecība Šanhajas biržā pēc tam, kad tās indekss piedzīvoja 8,5% kritumu. Tika iedarbināts glābšanas mehānisms, ko izstrādājusi Ķīnas valdība – un tirgus tika iesaldēts līdz nākamai dienai. Ceturtdien šis pats scenārijs atkārtojās ar 7% kritumu. Birža pēc īsākas darba dienas tās vēsturē (tikai 15 minūtes) atkal tika slēgta, lai nostabilizētu situāciju. Šāda rīcība ir retums, un vairāki pasaules vadošie ekonomisti jau gatavi spiest pogu ”panika”. Viens no tiem miljardieris Džordžs Soross, kurš norādījis, ka saskatāmas nopietnas līdzības ar 2008. gada krīzes priekšvakaru. Tikmēr fondu biržu analītikas uzņēmumi un paši Ķīnas eksperti cenšas nomierināt tirgu, sakot, ka šī krīze ir tikai biržas mākleru prātos. Vai panikai ir iemesls? Jā, un nē.

Bažām ir pamats, jo pasaules ekonomika ir ārkārtīgi cieši saistīta ar jebkurām Ķīnas ekonomikas tendencēm. Un pagājušās nedēļas panika norāda, ka Ķīnas ekonomika strauji dziest. Ķīna, lai to atsildītu, iet valūtas devalvācijas ceļu, kas līdzi nes buķeti, kas ietekmē visu pasauli:

Pirmkārt, krīt naftas cenas, jo Ķīna ir lielākā naftas importētāja valsts pasaulē –un devalvācijas dēļ to pērk mazāk. Jau īsu brīdi pēc Šanhajas biržas slēgšanas ceturtdien tika ziņots par naftas cenas strauju kritumu un prognozē, ka tā turpināsies vēl vismaz 10 dienas.
Zemu naftas cenu dēļ pasaules ekonomikas attīstība ierasti tiek uzlikta ”uz ledus”, kā arī īpaši nervozas kļūst valstis, kas pārtiek no naftas ieguves, t.skaitā, Krievija.
Otrkārt, samazinās Ķīnas pieprasījums pēc Rietumu precēm un pirktspēja. Apple pēdējās nedēļās tieši Āzijas tirgus dēļ zaudējis 158miljardus dolāru savas vērtības, jo Ķīnā vairs nepērk “aifonus” kā plānots. Un tas ir tikai viens piemērs.

Tomēr, satraukumam, iespējams, nav tik liela pamata. Ķīnas vērtspapīru tirgus un ekonomika kopumā ir krietni atšķirīga no Rietumu kapitālisma valstīm. Ķīnā valsts iejaukšanās tirgus attīstībā ir norma. Krīzes biržās arī nav nekas jauns (pagājušā gada vasarā bija līdzīga situācija) un runājot ĶTR prezidenta Sji Dzjiņpina vārdiem – situācija tiek kontrolēta – un tas ir fakts, ka ĶTR valdība to pieprot. Bažas raisa, un ko atzīst arī paši ķīniešu eksperti, ka šādi ”melnie periodi” ir tikai aisberga virsotne lielākām Ķīnas ekonomikas izaugsmes problēmām un pretrunām – darba spēka trūkumam, demogrāfiskai bedrei, iekšējā tirgus patēriņa kritumam un izmisīgai vajadzībai pēc investīcijām pašā Ķīnā.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl