Eksperti: Zemās degvielas cenas var saasināt konkurenci Latvijas degvielas tirgū

0 Komentāru
Eksperti: Zemās degvielas cenas var saasināt konkurenci Latvijas degvielas tirgū
FOTO: LETA

Samazinoties degvielas cenām Latvijā, konkurence starp degvielas tirgotājiem nemazinās, tieši otrādi – pievilinot klientus, tā varētu pieaugt, informē Latvijas degvielas tirgū strādājošie.

Statoil Fuel&Retail Latvia degvielas kategorijas vadītājs Armands Žubulis norāda, ka, samazinoties degvielas cenām, mazumtirdzniecībā pieaug pieprasījums pēc degvielas produktiem, kā rezultātā konkurence starp degvielas mazumtirgotājiem var kļūt vēl sīvāka attiecībā uz klienta piesaisti tieši savam staciju tīklam.

Arī uzņēmumā Neste Latvija skaidro, ka konkurence starp tirgotājiem ir ļoti sīva un degvielas cenu izmaiņas to nekādā veidā nemazina. Patērētājs arvien izvēloties augstākās kvalitātes degvielu par labāko cenu.

Vienlaikus uzņēmumā skaidro, ka, degvielas cenām samazinoties, attiecīgi krītas arī apgrozījums. Taču pie tik ievērojama degvielas cenu krituma, kāds piedzīvots pēdējā pusgada laikā, pieaug arī patēriņš.

Valsts ieņēmuma dienesta akcīzes preču pārvaldes dati par valstī pārdoto degvielu mazumtirdzniecībā šī gada 2014.gada desmit mēnešos liecina, ka benzīna patēriņš turpina samazināties (10 mēnešos mīnus 3%), turpretim dīzeļdegvielas patēriņš valstī pieaug (10 mēnešos plus 10%), savukārt kopējais degvielas patēriņš valstī šajā laikā ir audzis par 6%.

Neste arī uzsver, ka dīzeļdegvielas mazumtirdzniecības cena augstāko līmeni sasniedza pagājušā gada martā, savukārt benzīns – jūnijā. Kopš augtākā līmeņa sasniegšanas cenas degvielas uzpildes stacijās benzīnam ir samazinātas par 30 centiem un dīzeļdegvielai par 26 centiem.

Pēdējo reizi degvielas cenas par diviem centiem litrā tika samazinās 6.janvārī.

Kā ziņots, naftas cenas pasaules tirgū, kaut gan 5.janvārī piedzīvoja samazinājumu, tomēr 8.janvārī turpināja iepriekšējās dienas kāpumu saistībā ar ziņām par jēlnaftas krājumu apjoma samazināšanos ASV.

ASV vieglās jēlnaftas West Texas Intermediate (WTI) cena februāra piegādēm ceturtdien dienas vidus tirdzniecības sesijā palielinājusies par 0,5 dolāriem – līdz 49,15 dolāriem (41,54 eiro) par barelu. Savukārt Londonas “Brent” jēlnaftas cena pieaugusi par 0,54 dolāriem, veidojot 51,69 dolārus (43,69 eiro) par barelu.

Brent jēlnaftas cena trešdien uz brīdi pirmo reizi kopš 2009.gada nokritās zem 50 dolāru par barelu atzīmes, taču tirdzniecības sesiju spēja noslēgt ar pieaugumu.

Naftas cenu kāpumu trešdien un ceturtdien galvenokārt veicinājušas ASV Enerģētikas ministrijas ziņas, ka jēlnaftas krājumu apjoms valstī pagājušajā nedēļā samazinājies par 3,1 miljonu barelu, tādējādi norādot uz pieprasījuma pieaugumu.

Naftas cenas pasaules tirgū kopš jūnija samazinājušās par aptuveni 50%, ņemot vērā pārmērīgās enerģijas piegādes pasaulē, ekonomikas izaugsmes tempa palēnināšanos Ķīnā un attīstības tirgos, kā arī recesiju Japānā un stagnāciju eirozonā.

0 Komentāru