Ekonomists: Atbalsta pasākumi varētu būt vajadzīgi arī nākamgad

0 Komentāru
Ekonomists: Atbalsta pasākumi varētu būt vajadzīgi arī nākamgad
IMAGO IMAGES/SCANPIX

Valdība trešdien arī konceptuāli lēma, ka “lokdaunā” cietušajiem uzņēmumiem un iedzīvotājiem būs pieejams valsts atbalsts. Orientējoši tie būs 150 miljoni eiro, bet atbalstu saņems tikai tie, kuri būs saņēmuši vismaz vienu vakcīnas devu pret Covid-19.

Latvijā nu jau atkal būs ļoti stingi ierobežojumi, gandrīz visas tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietas – slēgtas.

Vairāk par tematu:

Ekonomists Dainis Gašpuitis klāsta, ka gaidāmais “lokdauns” Latvijas ekonomikas straujo pēdējā laika izaugsmi manāmi sabremzēs: “Atkal tas sarežģītākais process ir, kā gan uzņēmumus, gan iedzīvotājus šajā posmā atbalstīt, lai noturēto arī šo emocionālo fonu. Lai arī ekonomika ir pielāgojusies, mēs tuvojamies tādam diezgan nepatīkamam papildu faktoram kā enerģijas cenas.”

Atbalsta pasākumi tautsaimniecībai ir būtiski, taču tiem jābūt izsvērtiem un skaidri mērķētiem cietušajiem uzņēmumiem, jo nauda atbalstiem varētu būt vajadzīga arī nākamgad. Šķirot atbalsta pieejamību pēc darbinieku statusa vakcinēts vai nevakcinēts nevajadzētu.

Kā atzīst Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerā (LTRK) daudziem uzņēmējiem šis ir trauksmains un raižu pilns laiks. Organizācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš klāsta, ka, pirmkārt, daudziem rūgtuma sajūta. Pēc valdības norādēm darbība pārveidota atbilstoši zaļajam režīmam, bet arī to atņem. Otrkārt, atkal par konkrētiem ierobežojumiem lemj vien mirkli pirms tiem jāstājas spēkā.

“Jautājums, vai pa nedēļu kaut kas tagad mainījās? Es domāju, ka pilnīgi noteikti bija skaidrs, kādi būs dati šajā nedēļā. Jautājums, kāpēc savlaicīgāk netiek šīs lietas darītas. Novēlotā lēmumu pieņemšana ir diezgan simptomātiska šai valdībai,” norāda Endziņš.

Tāpat lielas bažas, vai atbalsts beigu beigās nebūs novēlots un vai vispār būs adekvāts. Ko dod uzņēmumam, kas mēnesī zaudēs pusotru miljonu, piemēram, 50 000 eiro palīdzība?

Valdības sēdē šodien Ekonomikas ministrija prezentēja atbalsta piedāvājumu tiem, kuri cietīs “lokdauna” dēļ. Konkrētas nozares vēl noteiks, bet orientējoši nepieciešami 152 miljoni mēnesī, 120 miljonu apgrozāmo līdzekļu grantiem, algu subsīdijām 32 miljoni.

“Divas šīs programmas ir svarīgas, un viņas varētu palīdzēt mūsu uzņēmumiem pārvarēt šo mēnesi,” stāsta ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA).

Palīdzībai šajās algu subsīdijās varēs kvalificēties gan uzņēmumi par saviem darbiniekiem, gan pašnodarbinātie, bet priekšnosacījums – saņemta vismaz viena vakcīnas deva pret Covid-19. Maksimālais atbalsta apmērs 500 eiro mēnesī, iztrūkstošā algas daļas jāsedz darbadevējam. Patentmaksātājiem izmaksās 250 eiro. Vakcinācijas sasaistei ar atbalstu valdības sēdē gan iebilda uzņēmēji.

Konkrētus atbalsta nosacījumus plānots pieņemt valdības sēdē nākamnedēļ. Pieteikties atbalstam varēs Valsts ieņēmumu dienestā varēs līdz 25. novembrim un 25.decembrim par iepriekšējo mēnesi. Naudu varēs izmaksāt pēc atbalsta saskaņošanas Eiropas Komisijā.

0 Komentāru