Ekonomiste: Iedzīvotāju tēriņi turpina kāpt, jo īpaši nepārtikas precēm

0 Komentāru
Ekonomiste: Iedzīvotāju tēriņi turpina kāpt, jo īpaši nepārtikas precēm
FOTO: LETA

2014.gada novembrī mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga par 1.3% salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi (sezonāli izlīdzināts) vairāk pirkto nepārtikas preču dēļ. Tādējādi gada pieaugums saglabājās 4.7%, proti, nedaudz straujāks nekā 3.ceturksnī.

Patērētāju noskaņojums oktobrī-novembrī uzlabojās pēc krituma augustā-septembrī, lai arī iedzīvotāji nekļuva optimistiskāki attiecībā uz lielo pirkumu plāniem.

2014.gada 11 mēnešos mazumtirdzniecības izaugsme bija tuvu 4%, līdzīgi kā iepriekšējā gadā. Pārtikas preču pārdošanas apjomu pieaugums nedaudz piebremzējās pēdējos mēnešos, bet kopumā bija vien nedaudz lēnāks nekā 2013.gadā.

Degvielas pārdošanas apjomi pērn auga pēc tam, kad bija pieredzējuši kritumu 2013.gadā. Pārējo nepārtikas preču pārdošanas apjomi auga lēnāk nekā 2013.gadā, bet to attīstība bija diezgan svārstīga. Nepārtikas preču (izņemot degvielu) apjomi nu jau ir atgriezušies 2006.gada vidus līmenī, kamēr pārtikas preču pārdošanas apjomi ir vien ap 2004.gada beigu līmeni. Tas nav brīnums, ņemot vērā, ka iedzīvotāju palicis mazāk, bet tie vidēji ir kļuvuši turīgāki.

Sagaidāms, ka algu kāpums turpināsies arī 2015.gadā un, neskatoties uz kūtru jaunu darba vietu radīšanu, kopējie iedzīvotāju ienākumi turpinās augt. Cenu kāpums šogad varētu būt nedaudz straujāks nekā 2014.gadā, galvenokārt dārgākas elektrības dēļ (bet to daļēji kompensēs lētāka degviela, gāze un siltums). Kopumā, ja vien patērētāju optimisms nepasliktināsies, pirktspējas uzlabošana veicinās arī iedzīvotāju tēriņu (tostarp arī mazumtirdzniecības) izaugsmi.

0 Komentāru