Znotiņa: FID un Valsts policijai trūkst kapacitātes, lai iesaldētu visus noziedzīgos naudas līdzekļus

3 komentāri
Znotiņa: FID un Valsts policijai trūkst kapacitātes, lai iesaldētu visus noziedzīgos naudas līdzekļus
OKSANA DŽADANA, F64

Finanšu izlūkošanas dienestam (FID) un Valsts policijai trūkst resursu, lai “varētu iesaldēt visus naudas līdzekļus, kas noziedzīgi – nelegāli,” intervijā TV3 raidījumam “900 sekundes” norādīja FID vadītāja Ilze Znotiņa.

“Šobrīd jāsaprot, ka FID nepietiek kapacitātes arī tagad, lai varētu iesaldēt visus naudas līdzekļus, kas ir noziedzīgi – nelegāli. Tieši tāpat kā policijai. Ir jādarbojas ar prioritārām lietām, ar vislielākajiem naudas līdzekļiem. Šobrīd tendence ir tāda, ka mēs neķeram mazos zagļus, mēģinām tiešām pieķerties lieliem grupējumiem. Tiem, kas to dara organizētā, profesionālā veidā,” teica Znotiņa.

Viņas vērtējumā, Latvijā ir samazinājies netīrās naudas apjoms, tomēr valstij vēl ir jādemonstrē arī domāšanas maiņa attieksmē pret noziedzīgiem līdzekļiem.

FID vadītāja lēsa, ka viens no galvenajiem FID uzdevumiem šogad būs privātajam sektoram skaidrot normatīvā regulējuma prasības, lai tie saprastu, “kā ar kādiem klientiem nestrādāt un kā ar kādiem klientiem strādāt”.

Aicināta vērtēt, vai finanšu iestādes pēdējā laikā nav kļuvušas pat pārāk stingras pret saviem klientiem, viņa atzina, ka tas būs viens no šā gada uzdevumiem – saprast, kuriem investoriem un kāpēc ir bijušas problēmas. Znotiņa gan zināja teikt, ka pārsvarā bankas kādam atteikušas sadarbību, jo konstatējušas, ka naudas plūsmas nāk no apšaubāmas reputācijas valstīm.

Znotiņa ir pārliecināta, ka ilgtermiņā ieviestās prasības dos iespēju Latvijai kļūt veiksmīgākai, nevis ekonomiski novājinās valsti.

“Es laikam neesmu tik liela optimiste,” Znotiņa komentēja Valsts prezidenta Egila Levita izteikumus, ka tagad Latvija varot būt paraugs pārējai Eiropai cīņā pret noziedzīgiem līdzekļiem, tomēr viņa atzina, ka vērtētāji ir akcentējuši, ka Latvija ir veiksmes stāsts problēmu novēršanā.

Video: Intervija ar Ilzi Znotiņu raidījumā “900 sekundes”

Jau ziņots, ka pasaules centrālā organizācija naudas atmazgāšanas apkarošanai FATF ir lēmusi nepakļaut Latviju pastiprinātai uzraudzībai, tādējādi Latvija netiks iekļauta tā dēvētajā valstu “pelēkajā sarakstā”.

Februāra otrajā pusē Parīzē notika FATF plenārsesija, kuras laikā tika lemts par Latvijas iekļaušanu to valstu sarakstā, kurās ir konstatēti stratēģiski trūkumi naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas novēršanā jeb tā saucamajā “pelēkajā sarakstā”. FATF secinājusi, ka Latvija ir izveidojusi stipru un noturīgu finanšu noziegumu novēršanas sistēmu, tāpēc valsts netiks pakļauta pastiprinātai uzraudzībai jeb iekļaušanai tā dēvētajā “pelēkajā sarakstā”.

Lasi vēl Ekonomisti: Latvijas neiekļaušana ”pelēkajā sarakstā” ir labs signāls investoriem