“Zeķēs”, pazaudēti vai aizmirsti vēl neapmainīti lati gandrīz 117 miljonu eiro apmērā

Pievienot komentāru
“Zeķēs”, pazaudēti vai aizmirsti vēl neapmainīti lati gandrīz 117 miljonu eiro apmērā
BAIBA BUCENIECE, F64

Joprojām ik dienu Latvijas Bankā vēršas pāris cilvēku un maina latus, to vidū arī tādi, kuri nolēmuši šķirties no savām iepriekš veidotajām latu kolekcijām. Tomēr kopumā neapmainīto latu daudzums joprojām ir iespaidīgs – 116,8 miljonu eiro apmērā, LNT Ziņas uzzināja Latvijas Bankā.

Pēc Centrālās bankas datiem, maksimālais punkts, kurā latu daudzums apgrozībā bijis vislielākais, bija sasniegts 2013. gada jūlijā. Pēc tam iedzīvotāji jau sāka pakāpeniski veidot uzkrājumus eiro, bet kopš 2014. gada 1. janvāra notika strauja naudas maiņa.

Piecu gadu laikā kopumā apmainīti 96% latu banknošu un 39% monētu. Tajā skaitā pēdējo pāris gadu laikā apmainīti lati aptuveni 13 miljonu eiro apjomā, bet kopumā neapmainīto latu apjoms 2018. gada beigās bija joprojām iespaidīgs – 83,4 miljoni latu jeb 116,8 miljoni eiro. Neapmainītas vēl bija nedaudz vairāk kā 340 miljoni monētu jeb 785 tonnas. No monētām visvairāk neapmainīto vidū ir mazo nominālu – viena un divu – santīmu monētas.

Savukārt no banknotēm neapmainītas visvairāk ir piecu latu un 20 latu banknotes.

”Lielākā daļa no šīs naudas neatgriezīsies, jo tā nauda, kas ir pazaudēta, īpaši mazās monētas, kolekcijās iegūlusī nauda, sevišķi īpašie vienlatnieki, un tā ir tā nauda, ko aizveduši prom ārvalstu tūristi, kas arī nekad neatgriezīsies,” situāciju komentēja Latvijas Bankas pārstāvis Jānis Silakalns.