Zaļie zemnieki grib atlikt gāzes tirgus liberalizāciju

1 komentārs
Zaļie zemnieki grib atlikt gāzes tirgus liberalizāciju
(Foto: LETA)

Nekā Personīga rīcībā nonācis zaļo zemnieku projekts gāzes tirgus liberalizācijai – ilgi ievilktam mājasdarbam, ar ko Igaunija un Lietuva tikusi galā jau pirms vairākiem gadiem. Abas kaimiņvalstis Krievijas uzņēmumam Gazprom atņēmušas pārvades līnijas. Gazproma kontrolētās Latvijas gāzes bilancē joprojām ir Inčukalna gāzes krātuve un maģistrālie gāzes vadi. Ekonomikas ministrija tā arī nepiedāvā lemt par to atsavināšanu, bet piedāvā lēmumu atlikt vēl pāris gadus.

Mēnesi pirms vēlēšanām Nekā personīga veica partiju aptauju, kas jādara enerģētiskās neatkarības nodrošināšanai. Partiju vadītāji runā patriotiski. Valstij jābūt teikšanai pār Inčukalnu, Gazprom monopolam jādara gals. Solvita Āboltiņa un Nils Ušakovs gan ir piesardzīgi. Ja bez Gazproma nevarēs, tad būs jāsadarbojas. Stingru nostāju parādīja ZZS valdes loceklis Raimonds Vējonis. Līdz 2017.gadam Gazprom no Inčukalna ir jāpadzen, un Latvijas valstij jāatgūst kontrole pār savu nacionālo bagātību.

Šobrīd vēlēšanas ir garām, sastādīta jauna valdība un Ekonomikas ministrija saņēmusies nākt klajā ar Latvijas gāzes sadalīšanas plānu. Danas Reiznieces – Ozolas plāns paredz jau bieži pielietotu taktiku – nedarīt neko un problēmas risinājumu atlikt vēl uz pāris gadiem. Tagad tikai formāli sadalīt Latvijas gāzi, līdzīgi kā tas noticis ar Latvenergo, kuram ir elektrotīklu māsasuzņēmums.

Foto: LETA

Foto: LETA

Ekonomikas ministre Dana Reizniece – Ozola (ZZS):
Šis variants, ko mēs šobrīd piedāvājam paredz sadalīt Latvijas gāzi divos uzņēmumos. Viens ir gāzes tirgotājs un sadales tīklu operators, un otrs būtu pārvades un uzglabāšanas operators. Šis ir viens no variantiem, kādu arī nu Eiropas regulējums piedāvā un, mūsuprāt, šis ir šobrīd pats svarīgākais. Sadalīt divās daļās, nemainot īpašuma struktūru.

Enerģētikas eksperts Reinis Āboltiņš uzskata, ka problēmas atlikšana ir izdevīga Gazprom. Viņš uzskata, ka galvenais ir atdalīt tirgošanu no gāzes pārvades.

Ar Ekonomikas ministrijas ziņojumu nākamnedēļ plānojusi iepazīties valdība. Ministrija piedāvā lēmuma projektu, kas ļautu tai vēl pusotru gadu vilkt garumā izmaiņas līdz 2016.gada 1.maijam.

”Mana pieeja ir, ka vajadzētu soli pa solim šo pasākumu veikt,” tā Dana Reizniece – Ozola.

Ministres padomnieks enerģētikas jautājumos Gatis Ābele šobrīd no komentāriem atsakās. Pirms vēlēšanām viņš pauda viedokli, ka šis gads ir pēdējais, kad pabeigt gāzes tirgus liberalizāciju, lai to paspētu saprātīgos termiņos.

Ar valdības darba tempu gāzes tirgus liberalizācijā nav mierā Saeimas deputāti, un ir parādījusies ideja izveidot apakškomisiju enerģētikas likuma grozījumu izstrādei. Ar enerģētikas jautājumiem strāšot Nacionālās apvienības deputāts Einars Cilinskis.

Nacionālās apvienības Saeimas frakcijas deputāts Einars Cilinskis: ” Komisija bija plānota pie Ilgtspējīgas attīstības komisijas un īstenībā tāpēc, ka zem Tautsaimniecības komisijas jau divas apakškomisijas ir un vairāk nedrīkst. Un iznāca tā, ka Saeima jau ir sadibinājusi tik daudz apakškomisiju, ka budžets ir izsmelts. Nu un īstenībā nav jau tik ļoti svarīgi saņemt kādu papildu piemaksu. Es domāju, mēs vienojāmies Ilgtspējas attīstības komisijā, ka mēs kādu laiku pastrādāsim semināru režīmā. Apskatīsimies, kas mums būs izstrādāts un, kad iespējams kādā brīdī varētu agriezties arī pie idejas par apakškomisiju.”
1 komentārs