Zakatistovam uzticēts izstrādāt valsts taupības plānu

1 komentārs

Eiropas Komisija (EK) šonedēļ paziņoja, ka starptautisku procesu iespaidā samazina Eiropas ekonomikas izaugsmes prognozi šim gadam. Arī Latvijas ekonomika, kas pēdējos gados bija starp straujāk augošajām Eiropas Savienībā (ES), šā gada sākumā pieredzējusi būtisku attīstības tempa kritumu.

Tas nozīmē mazākus ieņēmumus valsts budžetā, kurš jau tāpat ir ar visai prāvu deficītu. Finanšu ministrijai (FM) uzdots izstrādāt valsts tēriņu taupības plānu.

Tas, ka izaugsme šogad būs lēnāka, nekā pērn, pēc ekspertu teikta bijis sagaidāms, tomēr iekšzemes kopprodukta (IKP) izaugsmes kritums – no pērn sasniegtajiem 4,8% līdz 2,8% šī gada pirmajā ceturksnī – ir nepatīkams pārsteigums.

Izaugsmes palēnināšanās pagaidām vēl nenozīmē, ka pārstās pieaugt algas, tomēr tas ir nopietns izaicinājums valsts budžetam. Iepriekšējā valdība ar nodokļu reformu un priekšvēlēšanu tēriņiem izsmēlusi budžeta deficīta rezervi. Par to sašutusi valdošā koalīcija, kam neesot naudas jaunajām iniciatīvām.

Ekonomikas attīstības tempu kritums nākamā gada budžeta sastādītājiem dzīvi neatvieglo. FM parlamentārā sekretāra Ata Zakatistova (KPV LV) vadībā izveidota darba grupa, kuras uzdevums būs mazināt tēriņus. “Mēs ļoti ceram, ka augs ekonomika, bet mēs pievēršam uzmanību arī taupībai. Jaunā izdevumu pārskatīšanas metodoloģija ir vērsta uz taupību,” piebilst Zakatistovs.

Tā kā pieņemts lēmums nodokļu sistēmu mainīt tikai 2021. gadā, nākamgad nauda tikšot meklēta, galvenokārt, pārskatot izdevumus. Ar to gan var nepietikt. Salīdzinājumam, pērn izdevumi samazināti par 50 miljoniem eiro, lai gan ministrijas kopumā papildus prasīja vienu miljardu.