Viens no neērtajiem jautājumiem latviešiem – cik pelna citi?

1 komentārs

Latvijā interese par sarunu biedra atalgojumu līdzinās tikpat nepieklājīgam jautājumam, kā prasīt sievietei par viņas gadiem. Šo sabiedrības iezīmi sociālantropoloģe Aivita Putniņa skaidro raugoties mūsu tautas vēsturē.

”Mēs skatāmies uz latviešu literatūru, piemēram, Pasaka par vērdiņu, kur naudas lietošana un vispār nauda ir ļaunums. Pētījumos prasot bērniem, ko viņi domā par naudu un kā ar to rīkoties, viņi atbild – mēs negribam būt bagāti, mēs gribam būt vidēji bagāti, jo būt bagātam, tas ir ar morāles pieskaņu,” stāsta Aivita Putniņa.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tomēr cilvēki, iegādājoties luksus klases automašīnas, greznas savrupmājas, dārgu apģērbu un dodoties ceļojumos, savas finansiālās iespējas neslēpj. ”Otra lieta, kas nāk no padomju laikiem, ir šie kombinētie ienākumi. Tas, kādi ir mani ienākumi, nav atkarīgs no manas algas, bet kā es spēju dažādus darbus vai haltūriņas sakombinēt. Ne velti n padomju kino ir tas teiciens – kaut tu no vienas algas dzīvotu,” stāsta Aivita Putniņa.

Arī oficiālos darba sludinājumos konkrētus ciparus var ieraudzīt reti – labākajā gadījumā var izlasīt jēdzienu ”Stabils un konkurētspējīgs atalgojums”. ”Uzņēmēji argumentēs, ka tas ir komercnoslēpums. Latvijas īpatnība ir vēl viena [..] mums vēl ir aplokšņu algas. Cik es esmu redzējis Lielbritānijā, tur lielākoties visos sludinājumos uzreiz parādās darba samaksa,” stāsta Banku Augstskolas asociētais profesors Jānis Grasis.

Arī Bez tabu uzrunātais Lauris Reiniks atzīst, ka gan viņš pats, gan arī šovbiznesa nozare tikai aptuveni nojauš par to, cik katrs saņem, taču par precīziem skaitļiem nezin neviens.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl