VIDEO: kādu stratēģiju izvēlēties Latvijas uzņēmējiem bagātajā Irānas tirgū?

0 Komentāru
VIDEO: kādu stratēģiju izvēlēties Latvijas uzņēmējiem bagātajā Irānas tirgū?
LETA

Irāna ir valsts ar ļoti lielu pirktspēju, lielu naudu, bet arī ar ļoti lielām izvēles iespējām pirkt no citiem, ne mazas valsts vārdā Latvija.

Tā norāda Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktors Andris Ozols, komentējot Irānas sākto kampaņu tirdzniecības attīstīšanai ar Eiropas Savienību un Latvijas uzņēmumu iespējas šajā tirgū.

”Vispareizāk Latvijai ir sekot līdzi lielajai tendencei, ka Eiropas lielās valstis ar daudz lielāku eksportspēku ir kā šie pirmie ledlauži un mums ir atsevišķas nišas jomas, kur Latvija var sniegt pasaules klases produkciju par ļoti labu cenu,” uzskata Ozols.

Pēc viņa teiktā, Latvijai irāņu noteikto ierobežojumu dēļ būtiski krities kviešu maisījumu eksports uz Irānu. Šī iemesla dēļ, viņaprāt, uzņēmējiem Irānā vairāk vajadzētu orientēties uz informācijas tehnoloģiju, farmācijas, kosmētikas un elektronikas jomām.

Kosmētika no Latvijas Irānas lielveikalu plauktos nonāca pirms četriem gadiem. Pērn Attirance apgrozījums šajā tirgū tuvojās 240 000 eiro. Pieprasītāko produktu vidū ir skaistumkopšanas līnija, piemēram, ķermeņa masāžas krēms ar medu, taču visas līnijas, sākot ar rozes, zelta līnijām, kā arī vīriešu nakts krēmi sejai, arī dzērveņu līnija esot pieprasītāko vidū.

Irāņi paši ražo matu šampūnus, ķermeņa dušas želejas, bet pārējā kosmētika tiekot importēta. Tomēr jāņem vērā, ka tirgus ir specifisks, piemēram, dokumentāciju nokārtot esot daudz sarežģītāk nekā Eiropas Savienībā.

”Līdzīgi kā Āzijā un tālajā Āzijas galā, pircēju pirktspēja vēl nav tik liela, lai akumulētu ekskluzīvos brendus, tāpēc zīmoliem kā Attirance ar it kā ekskluzīva zīmola imidžu, taču ar diezgan pieņemamām cenām, tas ir ļoti labs impulss, lai ieietu tirgū,” komentē uzņēmuma biznesa attīstības vadītājs Kārlis Milbergs.

Rīgas Stradiņa universitātes pasniedzējs, Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Māris Cepurītis norāda: ”Mēs tagad varam novērot tādu krosu Irānas virzienā – visi cenšas piekļūt šim tirgum, jo Irānas ekonomiskās attīstības tendences ir pieaugošas. No otras puses, ļoti svarīgs elements ir, ka Irānā liela daļa ekonomikas sektoru ir cieši saistīti ar valsts pārvaldi un tas parāda, ka sākotnējo politiskos saišu izveidošana ir vitāli svarīga.”

Lai stiprinātu Latvijas un Irānas politiskās saites, norit darbs gan pie goda konsulāta izveides Irānā, gan augstākā līmeņa vizīšu organizēšanas. Riski uzņēmējdarbības sākšanai mazāk saistīti ar Irānas iekšējo situāciju, bet vairāk – reģionu, saka Latvijas nerezidējošais vēstnieks Irānā.

”Ja mēs paskatāmies Irānas kaimiņus – Irāka, Pakistāna, Afganistāna -, nu tad mēs saprotam, ka Irānas ārlietu ministra teiktais atbilst tiešām patiesībai – Irāna ir tas stabilitātes enkurs reģionā,” vēstnieks Atis Sjanīts.

Tikmēr Attirance, kas Irānā sāka darboties, kad tā vēl atradās starptautiskā izolācijā, nebaidās no konkurences, kas tagad varētu pieaugt.

”Arī pēc ģeopolitisko notikumu atrisināšanās un sankciju nocelšanas nost no Irānas tirgus, paredzams, atvērsies vēl vairāk – pirktspēja palielināsies un inflācija ies uz leju,” komentēja Milbergs.

Video

0 Komentāru