Lai pensija būtu 1000 eiro, jāstrādā 40 gadus par 1800 eiro algu

23 komentāri
Lai pensija būtu 1000 eiro, jāstrādā 40 gadus par 1800 eiro algu
Ilustratīvs foto. (Foto: Dmitrijs Šuļžics, f64)

Cilvēki būs šokēti par niecīgajiem pensiju uzkrājumiem un pieprasīs darba devējiem sākt maksāt nodokļus. Uz to cer Valsts ieņēmumu dienests un Sociālās apdrošināšanas aģentūra, rīkojot jaunu kampaņu – teju pusmiljonam darbspējīgo iedzīvotāju tiks izsūtīti paziņojumi par līdz šim uzkrāto pensiju kapitālu. 

Dzīvot labi pensijā neizdosies tiem, kuri ilgstoši strādās mikrouzņēmumu režīmā. Nabadzības tarba kaklā būs jāliek arī minimālās algas saņēmējiem, pašnodarbinātām personām, kas veic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas kā no minimālās algas, un aplokšņu algu saņēmējiem. Par to ir pārliecināts Valsts ieņēmumu dienests.

“Cilvēki, kuri saka, ka viņi saņem “verga” algu, strādā ļoti ilgas stundas īpašniekam miljonāram, tajā pašā laikā gatavs iesaistīties krāpnieciskajās darbībās un, godīgi sakot, apkrāpt un apzagt pašam sevi un valsti,” norāda VID ģenerāldirektora p.i. Dace Pelēkā.

Valsts Sociālās apdrošināšanas aģentūra, izmantojot VID sistēmu, nosūtīs vēstules tiem 413 000 strādājošajiem vecumā no 18 līdz 42 gadiem, kuriem vēl ir iespēja uzlabot savas pensijas apmēru.

“Viņu pensija nākotnē būs tikai un vienīgi atkarīga no viņu sociālās apdrošināšanas iemaksām. Tas arī izskaidro šo mērķa grupas atlasi, kam mēs šos personīgos ziņojumus esam sagatavojuši. Pieredze rāda, ka interesi izrāda īpaši vecākā – pirmspensijas vecuma cilvēki, kuriem ūdens smeļas mutē,” saka Valsts Sociālās apdrošināšanas aģentūras vadītāja Inese Šmitiņa.

Pirmais solis – atteikties saņemt aplokšņu algas. Šādā ēnu ekonomikā esot 20% no uzrunājamās mērķgrupas jeb 99 tūkstoši strādājošo. Visvairāk tirdzniecībā, būvniecībā, transportā, kokapstrādē, IT, darījumos ar nekustamo īpašumu, ēdināšanā un lauksaimniecībā. Zaudējumi valstij pērn 663 miljoni eiro.

“Šobrīd darba tirgus ir tāds, ka var izvirzīt šīs prasības un vienoties par legālām darba attiecībām, par legālu darba samaksu,” pauž Šmitiņa.

VID gan uzteic būvniecības sektoru, kur aplokšņu algu samazinājums vien par 2% ļāvis palielināt nodokļu ieņēmumus par sešiem miljoniem eiro.

“Iespējas slēpt ienākumus, dažādi manipulēt ar izejvielu cenām, ir kolosālas tajā nozarē. Tas, kas tur samazinās aplokšņu algas, ir ļoti, ļoti liels sasniegums,” norāda VID nodokļu administrēšanas risku vadības daļas vadītāja Natālija Fiļipoviča.

Pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras aplēsēm, ja persona visu darba stāžu būs strādājusi par minimālo algu, pensija draud vien 230 eiro mēnesī. Savukārt, lai pensija būtu viens tūkstotis eiro, sociālais nodoklis 40 gadu garumā jāmaksā no algas vismaz 1800 eiro.

TOP komentāri

 • ...
 • Ida
  +40 +39 -1

  Ida

  Kurš tad maksās tās pensijas tiem, kam tagad 18 vai 42 gadi? Sasmīdinājāt gan mani ! līdz pensijai vēl jānodzīvo, neesiet naivi! Sākiet laicīgi sev veidot uzkrājumus bez visām nodokļu maksām! Vai teikšu tā, visu naudu savā kabatiņā bez banku starpniecības!
 • Es
  +37 +33 -4

  Es

  VID (Valsts Iznīcināšanas Dienests) ķeras pie katra salmiņa, lai izsūtītu visu darbspējīgo kontingentu no valsts! (atceros personas, kas dzīvoja PadLatvijā, pāris gadus pirms pensijas aizbrauca bik pastrādāt ārzemēs, un saņēma civilizētu pensiju! :))

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl