VID stingri uzraudzīs, kā uzņēmēji tērē no valsts saņemtos grantus un algu subsīdijas

1 komentārs

No 22. novembra līdz decembra vidum uzņēmumi, pašnodarbinātie un patentmaksātāji var sākt iesniegt pieteikumus kompensāciju saņemšanai par Covid ierobežojumiem. Pirmajā dienā saņemti jau vairāk nekā 200 pieteikumu. Valsts ieņēmumu dienests (VID) sola kontrolēt, kā nauda tērēta, jo atbalsts uzņēmējiem ir no visu nodokļu maksātāju kabatas, vēsta TV3 Ziņas.

Tas, ka valsts vairākus tūkstošus uzņēmēju atbalstīs ar kopumā 330 miljonu eiro, nenozīmē, ka naudu tie varēs tērēt pēc saviem ieskatiem. Covid-19 krīzes atbalsts paredzēts rēķinu, algu, nodokļu un nodokļu parādu nomaksai. Par to nedrīkst pirkt jaunas ražošanas vai citas iekārtas, kas paplašina uzņēmējdarbību. Izņēmums – ja “lokdauna” laikā ir sabojājies kāds no pamatlīdzekļiem.

“Nav atļauts veikt tādus maksājumus, kuriem vēl nav iestājies maksājuma termiņš, piemēram, uzņēmums ir noslēdzis līzinga līgumu, ir palikuši pēdējie 6 maksājumi, uzņēmums saņem grantu un samaksā visus maksājumus. Tas nav atļauts,” skaidro VID Pievienotās vērtības nodokļa procesa vadības daļas vadītāja Inese Spirka.

Viens no populārākajiem jautājumiem, ko uzņēmēji šajās dienās uzdod VID, ir – vai par šo valsts naudu drīkst pirkt jaunu automašīnu.

VID Pievienotās vērtības nodokļa procesa vadības daļas vadītāja skaidro, ka iegādāties ekskluzīvu transportlīdzekli, kuru lietos tikai valdes loceklis, tas nebūs atbilstošs granta izlietojums. Ja šāds gadījums tiks konstatēts, to nāksies atmaksāt.

Ja pat uzņēmums kvalificējas maksimālajam atbalstam, bet reāli sedzamie rēķini ir mazāki, drīkst pieteikt tikai mazāko summu.

“Atbalsts ir jāizmanto divu mēnešu laikā,” norāda Ekonomikas ministrijas Uzņēmējdarbības konkurētspējas departamenta direktore Ilze Lore.

VID apzinās, ka starp uzņēmumiem var būt slēpta vienošanās – izrakstīt viltus rēķinus par faktiski neesošām precēm vai pakalpojumiem, lai tikai fiktīvi apgūtu visu saņemtā granta summu un nebūtu nekas jāatmaksā atpakaļ valstij: “Tāpēc jau VID ir uzsācis šīs pārbaudes, un pārbaudes tiks turpinātas. Tas ir viens no kritērijiem, ko mēs noteikti skatīsimies. Principā mēs pārbaudīsim visu saņemto grantu izlietojumu.”

Ir apmēram 100 tādu uzņēmumu – ar lielu līdzšinējo apgrozījumu, lielu skaitu darbinieku un lielām saimnieciskajām izmaksām – kas kvalificēsies maksimālajai summai, 250 000 eiro mēnesī jeb pusmiljonam eiro katram uzņēmumam par abiem atbalsta mēnešiem.

Sākotnējie griesti bija paredzēti 100 000 mēnesī, bet valdība tos pagājušajā nedēļā pacēla līdz 250 000 eiro. Tā kā VID nav vēl veicis attiecīgās izmaiņas iesnieguma formās, tad šīm lielajām summām uzņēmēji varēs pieteikties no 25. novembra.

”Protams, ka šis pabalsts ir ārkārtīgi svarīgs un gaidīts. Tam noteikti vajadzētu palīdzēt! Tas, ka konkrētās situācijās, ar šo summu vienalga varētu nepietikt, ir fakts. Tādiem ēdinātājiem kā ”Lido”, kuriem apgrozījums ir 5 miljoni eiro, šis tiešām ir ļoti, ļoti mazs atspaids,” norāda Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Menģelsone.

Apgrozāmo līdzekļu grantu un algu subsīdijas VID sola izmaksāt līdz 31. decembrim. Izmaksu sākšana atkarīga no saskaņojuma saņemšanas Eiropas Komisijā. Kopš Covid-19 krīzes sākuma valsts izmaksātās dažādās atbalsta summas uzņēmējiem kopumā jau būs pārsniegušas 808 miljonus eiro.

1 komentārs