VID sāk pieņemt ienākumu deklarācijas

2 komentāri
VID sāk pieņemt ienākumu deklarācijas
Foto: LETA

Valsts ieņēmumu dienests rīt sāks pieņemt gada ienākumu deklarācijas. Tiem, kam tās ir jāiesniedz obligāti, ir doti trīs mēneši laika. Taču ik gadu arvien vairāk cilvēku savus ienākumus deklarē brīvprātīgi, lai atgūtu pārmaksāto nodokli un attaisnotos izdevumus.

Obligāti deklarācijas ir jāiesniedz fiziskām personām, kas veic saimniecisko darbību, ir guvušas ienākumus ārzemēs vai tādus ienākumus, kas apliekami ar 10% likmi (piemēram, dividendes). Jau otro gadu obligātās deklarācijas var iesniegt tikai izmantojot elektroniskās deklarēšanās sistēmu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

”Elektroniski aizpildot deklarāciju automātiski tiek pielasīti dati, kas ir VID rīcībā. Līdz ar to tas atvieglo deklarācijas aizpildīšanu un samazina risku kļūdīties. Personai ir tikai jāpievieno čeki un tā summa, kuru viņa vēlas atgūt,” skaidro VID pārstāve Jana Antipova.

VID aicina EDS izmantot arī tos, kas deklarācijas iesniedz brīvprātīgi. Tomēr, šādiem nodokļu maksātājiem ir iespēja aizpildīt deklarāciju arī papīra formātā, personīgi ierodoties uz VID. Iedzīvotāji gan tiek aicināti nesteigties, jo iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka tieši marta sākumā VID veidojas vislielākās rindas.

”Ņemot vērā to, ka deklarācija ir iesniedzama par trīs gadiem, par 14 gadu to varēs izdarīt visa gada laikā un vēl līdz pat 18 gadam. Līdz ar to personām nav jāsteidzas un jānāk uzreiz ar 2. martu, bet to varēs izdarīt jebkurā sev izdevīgā laikā,” norāda Jana Antipova.

Pagājušajā gadā brīvprātīgi savus ienākumus deklarējuši gandrīz pusmiljons cilvēku, pamatojoties uz tām VID ir atmaksājis 55 ar pusi miljonus eiro. Galvenais iemesls deklarāciju aizpildīšanai brīvprātīgi – iegūt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (23%) atmaksu par attaisnotajiem izdevumiem.

Pie šādiem tiek pieskaitīti:

 • medicīniskie pakalpojumi,
 • izglītība,
 • dzīvības un veselības apdrošināšana,
 • privātie pensiju fondi un ziedojumi.

Pastāv izdevumu griesti:

 • ne vairāk kā 213 eiro un 43 centi par vienu pozīciju gadā
 • pilnā apmērā tiek atgriezts nodoklis par zobārstniecības pakalpojumiem un plānveida operācijām
 • atmaksu var saņemt ne tikai par sevi, bet arī par saviem tuviniekiem.

Swedbank Privātpersonu finanšu institūta sadarbībā ar SKDS veiktā aptauja liecina, ka:

 • 41% respondentu pagājušajā gadā deklarāciju iesnieguši brīvprātīgi
 • vidējā atmaksātā summa ir gandrīz 112 eiro, kas ir par 5% vairāk, nekā 2013 gadā.

”Tāda tā tendence ir bijusi arī iepriekš, kas ļauj mums secināt, ka iedzīvotāji krāj vairāk savus izdevumus, tā tad vairāk krāj šos te attaisnojumu dokumentus, un vienreiz gadā tā, ka to visu saliek kopā un deklarē,” norāda Swedbank Privātpersonu finanšu institūta eksperte Evija Kropa.

Kā atgādina VID, deklarācijā var iekļaut ne tikai savus, bet arī tuvinieku attaisnojamos izdevumus. Bet viena no biežākajām kļūdām ir tā, cilvēki cenšas pievienot pie deklarācijas čekus par vairākiem iepriekšējiem gadiem.

TOP komentāri

 • kā tur nokļūt ?
  0 0 0

  kā tur nokļūt ?

  VID ir paslēpies pie bagātniekiem, Mežaparkā. Agrāk, Āgenskalnā, normals cilvēks varēja tur vismaz ar busu aizbraukt.
 • EDIJS

Pievienot komentāru

Ienāc ar sociālo tīklu profilu vai ievadi savu vārdu

Esi pieklājīgs savos izteicienos. Viedokli argumentē. Raksti tikai tādu komentāru, kas pauž tavu viedokli vai ir noderīgs citiem portāla lietotājiem. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem komentēšanas iespēja liegta.

Lasi vēl