VID prognozē, ka ienākuma deklarācijas šogad iesniegs divreiz vairāk cilvēku nekā pērn

1 komentārs

Iespējams, tieši nodokļu reformas dēļ cilvēki šogad īpaši aktīvi Valsts ieņēmumu dienestā (VID) sniedz savas ienākuma deklarācijas. Nodokļu uzraugi prognozē, ka deklarētāju skaits šogad varētu sasniegt pat 800 000. 

Pirmie nodokļu pārmaksātāji patīkamu pārsteigumu no valsts savos bankas kontos var gaidīt jau otrdien, 5. martā. Tikmēr, ko darīt ar tiem cilvēkiem, kuri, neizsekojot nodokļu izmaiņām, pēkšņi izrādījušies parādnieki, lemj Saeima.

VID pirmajās dienās saņēmis divreiz vairāk deklarāciju nekā pirms gada. Tiesa gan, arī neskaidrību ir stipri vairāk nekā iepriekš. Galvenokārt tās saistītas ar faktu, ka cilvēks, sliktu neizdarot, var kļūt par nodokļu parādnieku.

Tā tas ir tādēļ, ka ieviests diferencētais neapliekamais minimums. Kāda likme kuram cilvēkam pienākas tiek pārrēķināts divreiz gadā, tādēļ iespējams, ka, strauji mainoties ienākumu līmenim, piemēram, atgriežoties no dekrēta vai uzsākot darbu pēc studijām, valsts nodokļos ir iekasējusi mazāk nekā vajadzētu un atlikumu prasa piemaksāt tagad, līdz ar deklarēšanos. Sociālie tīkli ir pilni ar šādu cilvēku sašutuma stāstiem, tomēr VID norāda – ne jau “Facebook” atrisinās problēmu.

Kā rīkoties, lai turpmāk neveidojas nodokļu parāds, lasi šeit! 

“Neviens konkrētais gadījums netiks iztirzāts ne “Facebook”, ne medijos, bet tikai konkrētai personai komunicējot ar VID. Otrkārt, diemžēl jākonstatē, ka daļa “Facebook” paziņojumu ir maldinošas ziņas. Piemēram, ziņa no kāda komentētāja, ka viņam mamma strādā VID un tādēļ viņš saņems vairākus tūkstošus, ir nepatiesa, un tā nav vienīgā tāda,” norāda VID vadītāja Ieva Jaunzeme.

Kopumā parādi gan neesot lieli – līdz pirmdienai parādi bija uzskaitīti mazliet vairāk nekā 9000 cilvēku ar 700 000 eiro kopējo parādu jeb, izdalot pret cilvēku skaitu, vidējais parāds bijis mazāks par 100 eiro.

Saeimā šobrīd tiek izskatīti likuma grozījumi, kas ļautu šādiem netīšajiem parādniekiem nodokļu parādu atdot pakāpeniski trīs gadu laikā. VID gan uzsver, ka uzrēķinu vienkārši ignorēt nedrīkst, jo pret parādniekiem var vērst piedzinējus.

“Ir fiksēti gadījumi, kad cilvēki, konstatējot, ka viņiem izveidojies parāds, nolemj deklarāciju neiesniegt. Bet tas nav risinājums, jo šā mēneša beigās visi, kuriem izveidojusies šī starpība, saņems informatīvo vēstuli,” bilst Jaunzeme.

Tikmēr kopumā deklarācijas iesnieguši jau vairāk nekā 200 000 cilvēku, kuri var cerēt atgūt 26,7 miljonus eiro. Uzcītīgākais attaisnoto izdevumu uzskaitītājs iesniedzis 82 čekus. Naudas atmaksa deklarāciju iesniedzējiem sāksies jau 5. martā.