VID plāno likt mierā uzņēmējus, kuri aizpilda teju visu valsts budžetu

Pievienot komentāru
VID plāno likt mierā uzņēmējus, kuri aizpilda teju visu valsts budžetu
FOTO: LETA

Valsts ieņēmumu dienests plāno likt mierā lielos uzņēmumus, kuri ar saviem nodokļiem aizpilda teju visu valsts budžetu, – par to šodien diskusijā Saeimā paziņoja Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore.  Tikmēr uzņēmēji ar politiķiem turpina spriest, kā piepildīt valsts maku laikā, kad vajadzības aizvien turpina pieaug. 

Nākamajos četros gados valsts maciņš biezāks nekļūs, bet vajadzības turpina pieaugt. Lai spriestu par to, kādai šajos apstākļos jābūt valsts nodokļu politikai, šodien Saeimā pulcējās politiķi, uzņēmēji un eksperti. Diskusijās izskanēja aicinājumi analizēt nodokļu sistēmu kopumā.

Patlaban šķiet, ka iedzīvotāji un uzņēmēji izliekas, ka viņi maksā nodokļus. Un arī valsts izliekas, ka tā sniedz pakalpojumus.

Tikmēr darba devēji priekšvēlēšanu gaisotnē plāno slēgt vienošanos ar valsti par to, kā nākamajos četros gados Latvijā izskatīsies nodokļu stratēģija. Dokumentā, zem kura paraksti tiks likti nākamajā pirmdienā, teikts, ka kopējais nodokļu slogs valstī jātuvina 30% no iekšzemes kopprodukta. To plānots panākt, uzlabojot nodokļu iekasēšanu un administrēšanu, kā arī vienkāršojot pašu sistēmu.

Darba devēji vēlas izlīdzināt darba spēka nodokli Igaunijas un Lietuvas līmenī, iestājas pret pievienotās vērtības nodokļa samazināšanu un jaunu PVN samazināto likmju ieviešanu. Tiek domāts arī par zemāku nodokļu slogu mazo algu sektorā. Uzņēmēji sola maksāt nodokļus, bet valstij jāievēro spēles noteikumi. Pretimnākšanu lielajiem uzņēmumiem šodien solīja izrādīt Valsts ieņēmumu dienests.

Latvijā 3% juridisko personu samaksā no 93% līdz 95% no visa valsts budžeta. Par to, ka ar savu intelektu un prātu spējuši valsti uzturēt, viņiem tiks teikts paldies – izsūtītas pateicības vēstules un doti solījumi uz gadu uzņēmumus “likt mierā”. Cīņa ar nodokļu nemaksātājiem gan tiks turpināta. Ekspertu aplēses liecina, ka ēnu ekonomika Latvijā ir aptuveni no 23% līdz 24% liela.

Eksperti uzsver, ka uzņēmējiem ir svarīga konsekventa nodokļu politika. Tikmēr ēnu ekonomikas apkarošana ir ilgtermiņa darbs, ko nākamajos četros gados panākt diez vai ir iespējams.