VID ķeras klāt īres tirgus sakārtošanai

Komentāri

Pēc autoservisiem un zobārstiem Valsts ieņēmumu dienests ķēries klāt nekustamo īpašumu īres tirgus sakārtošanai. Proti, VID apņēmies pilnībā izskaust pelēko zonu tajā un panākt, lai izīrētāji no iekasētās naudas samaksā nodokļus. Lai arī varētu rasties iespaids, ka šī biznesa legalizācija veicinās īres cenu kāpumu, nekustamo īpašumu nozares speciālisti uzskata, – tas nenotiks, jo īres maksu nosaka citi faktori.

Sludinājumu portālā ss.lv ir plašs mājokļu īres piedāvājums. Katrā sludinājumā izīrētāji apraksta dzīvokļa vai mājas stāvokli, vai un kur iespējams novietot automobili un, protams, vēlamo samaksu mēnesī. Tikai atsevišķos gadījumos ir norādīts, ka starp īrnieku un izīrētāju tiek noslēgts līgums.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

TV 3 ziņu sazvanītie mājokļu izīrētāji labprāt stāstīja par apstākļiem miteklī, kaimiņiem, taču taujāti par īres nodokli – atbildēja izvairīgi, norādot, ka par samaksas jautājumiem detalizētāk var runāt pirms līguma slēgšanas.

Valsts ieņēmumu dienestā apņēmušies sakārtot īres tirgu, izskaužot pelēko zonu. Tātad panākt, lai visi izīrētāji no iekasētās īres maksas samaksātu nodokļus. Proti, var reģistrēties kā saimnieciskās darbības veicēji un maksāt 23% iedzīvotāju ienākumu nodokli vai mikrouzņēmuma nodokli 9% apmērā. Var arī nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējs, bet maksāt valstij 10 procentus no gūtajiem ienākumiem.

VID analizē sludinājumus un iestādes rīcībā esošo informāciju par personas uzrādītajiem ienākumiem un izdevumiem, izmanto Zemesgrāmatas datus par reģistrētajiem īpašumiem.

Pašlaik iestādes redzeslokā nokļuvuši aptuveni 4 tūkstoši izīrētāju, par kuriem ir aizdomas, ka viņi nemaksā nodokļus no iekasētās īres maksas. VID viņus aicinās legalizēt savu darbību, ja nesekos reakcija, tad pret personu var tikt vērstas tematiskās pārbaudes vai nodokļu audits.

Tikmēr īrnieki ir satraukušies, ka VID aktivitātes var izraisīt īres maksas kāpumuproporcionāli nodokļa lielumam. Nekustamo īpašumu eksperti gan norāda, ka īres cenas nosaka pieprasījums un piedāvājums tirgū. Un patlaban cenas tirgū lēnām, bet krīt.

VID rīcībā gan nav informācijas, cik liels ir pelēkais sektors īres tirgū. Lielāka skaidrība varētu parādīties pēc īres reģistra izveides. Tajā tiktu apkopoti visi tie mājokļu īpašnieki, kuri, izīrējot savu īpašumu, maksā par to nodokli. Šāds reģistrs vēl ir izstrādes stadijā.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl